Kinolin ve kinoksalin aminoglioksimlerin sentezi, bunların nikel kompleksleri ve antikanser özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of quinolinyl and quinoxaline aminoglyoximes, investigation of their nickel complexes and anticancer properties
  1. Tez No: 389699
  2. Yazar: NURCAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada önce kloralhidrat ve hidroksilaminhidroklorürün reaksiyonundan uygun ortamda anti-kloroglioksim ve asetofenondan çıkılarak sırasıyla izonitrosoasetofenon, fenilglioksim ve klorofenilglioksim elde edildi. Sonra bu iki oksim klorürünün bazı kinolin ve kinoksalin aminler (4-amino-kinaldin, 2-aminobenzotiyazol, 2-amino-4-feniltiyazol 6-Amino-kinoksalin) ile reksiyonundan yeni oksim türevleri sentezlendi. Bu kinolin ve kinoksalin oksim türevlerinin anti-kanser özellikleri araştırıldı. Yine bu oksim türevlerinin Nikel+2 tuzları ile kompleks yapıları izole edildi. Elde edilen maddelerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, anti-chlorogyloxime was synthesized from reaction of chloral hydrate with hydroxylamine hydrochloride in appropriate media and isonitroacetophenone, phenylglyoxime and chlorophenylglyoxime were obtained starting from acetophenone respectively. Then, novel derivatives of oxime were synthesized from reaction of same quinoline and quinoxaline amines (4-aminoquinaldine, 2-aminobenzothiazole, 2-amino-4-phenyl thiazole, 6-amino-quinoxaline) with this two oxime chloride. Derivatives of this quinoline and quinoxaline were evaluated for anti-cancer properties. In addition, nickel salts of the oxime derivative and the complex structures was isolated. Structure of the obtained products were confirmed by FT-IR, 1H-NMR techniques.