İdrar yolu enfeksiyonu etkeni olan Escherichia coli izolatlarında adezin genlerinin filogenetik gruplar ve antibiyotik direnci ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between phylogenetic groups and antibiotic resistance in terms of adhesin genes in uropathogenic Escherichia coli isolates
- Tez No: 389758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üriner sistem enfeksiyonlarında en sık karşılaşılan etken Escherichia coli? dir. Organizmanın sahip olduğu adezin virülans faktörleri, enfeksiyon gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Üriner sistem enfeksiyonu etkeni olarak izole edilen 146 Escherichia coli izolatının ait oldukları filogenetik gruplar ve adezin virülans genleri Çoklu Polimeraz Zincirleme Tepkimesi yöntemleriyle incelenmiş; sonuçlar hasta profili ve antibiyotik direnci ile karşılaştırılmıştır. Hasta profilleri hastane ve toplum kökenli, sistit ve piyelonefrit, komplike ve komplike olmayan şeklinde ayrılmıştır. Toplam 16 antibiyotik ve 8 adezin virülans geni karşılaştırmalarda kullanılmıştır. B2 grubu, en sık karşılaşılan filogenetik grup olmuştur. fimH geni en çok karşılaşılan, bmaE geni ise en az karşılaşılan ürovirülans genidir. papAH geninin cinsiyetle ve yaşla; iha geninin ise hastane enfeksiyonlarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. sfa/focDE, papAH, fimH ve focG genleri çeşitli antibiyotiklere duyarlı izolatlarda daha sık; iha ve afa/draBC genleri ise daha az belirlenmiştir. Bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla ülkemizde adezin virülans genlerinin antibiyotik direnci ile ilişkisini inceleyen en kapsamlı çalışmadır. Virülans özelliklerinin detaylı olarak incelenmesi sayesinde gelecekte patojenlere karşı önleyici ve tedavi edici yaklaşımlar geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli is the most common agent of urinary tract infections. Adhesin virulence factors which the organism have, play a major role in the development of infection. Among 146 urinary tract infection isolates of Escherichia coli, phylogenetic groups and adhesin genes were examined with multiplex PCR methods; and the results compared with patient profile and antibiotic resistance. Patient profiles diveded into cystitis and pyelonephritis; community acquired and health care associated acquired; complicated and ancomplicated. Total 8 adhesin gene and 16 antibiotics were used for comparision. The most prevalant phylogenetic group was B2. Among the virulence genes, fimH was the most frequent and bmaE was the least frequent urovirulence gene. papAH was related to age and gender; iha was related to health care associated acquired infections. sfa/focDE, papAH, fimH and focG were significantly less frequent among resistant isolates; iha and afa/draBC were significantly more frequent. To the best of our knowledge, this study is the most comprehensive report from Turkey on the antibiotic resistance were examined in terms of adhesin genes. In the future, through a detailed analyze of the virulence properties, preventive and therapeutic approaches can be developed against pathogens.