Üniversite öğrencilerini fiziksel/spor aktiviteye güdüleyen nedenlerin belirlenmesi
University students physical/sporting activity to determine the reasons that motivate
- Tez No: 389759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Üniversite öğrencilerini fiziksel/spor aktiviteye güdüleyen nedenlerin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya, 2012?2013 Eğitim-Öğretim yılında eğitimlerine devam eden ve gönüllü olarak çalışmaya katılan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Toplam 51 farklı bölümde gerçekleştirilen çalışmaya 370 erkek ve 478 bayan öğrenci olmak üzere toplam 848 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo-demografik bilgi formu ile tercih ettikleri fiziksel/spor aktivite formu ve egzersiz davranışı değişim basamakları anketi ile son olarak da fiziksel aktiviteye güdüleyen nedenlerle ilgili ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilere betimsel istatistiksel işlemler (ortalama, standart sapma), uygulandıktan sonra, katılımcıların demografik özellikleri, fiziksel aktivite tercihleri ve egzersiz davranış değişim basamaklarına ilişkin veriler frekans (f) ve yüzde (%) hesaplanarak çözümlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre çalışmaya katılan erkek deneklerin en çok tercih ettikleri fiziksel/spor aktivitesinin Futbol (232 kişi) bayanlarda ise en çok tercih edilen aktivitenin yürüyüş (270 kişi) olduğu ve her iki cinsiyet grubunda en az tercih ettikleri fiziksel/spor aktivitesinin triatlon olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan denekler için birincil önceliği olan aktiviteler incelendiğinde erkek öğrenciler Yüzme ve Futbol (80 kişi) aktivitesini tercih ederken bayan öğrencilerin Yürüyüş (84 kişi) aktivitesini tercih ettikleri belirlenmiştir. Egzersiz davranış değişim basamaklarının alt boyutları incelendiğinde 70 kişinin etkin olma niyeti olmadığı, 207 kişinin aktif olmadığı fakat eğilim gösterdiği, 186 kişinin aktif olduğu ancak henüz düzenli olmadığı, 121 kişinin 6 aydan daha az bir süredir düzenli olarak aktif olduğu ve 125 kişinin ise 6 aydan daha fazladır düzenli olarak aktif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the 2012-2013 academic year on going tranining and the volunteer students in order to determine to motivate the physical/sporting activity to the university students. This study is carried out 370 male and 478 female totally 848 volunteer students, in the 51 different departments. For collecting the data socio-demographic questionnaire, preferred physical/sporting activity form, the survey of the exercise behaoviour changing steps and finally for the reasons of the motivation of the physical activity scale is used. After the application of the descriptive statistical procedures to the obtained data, demographic properties of the participants, physical activity preferences and the exercise behaviour changing steps are analysed by the calculation of frequences (f) and the percentages (%). The obtained data evaluted by the SPSS 20.0 package programme. According to the data obtained from male subject participated in the study the most preferred physical/sporting activity is the football (232 people), and the walking is the most preferred activity in the female subject (270 people) and at least preferred activity is the triathlon in the both gender is determined. For the male subject participated in the study the primary priority activity is swimming and football (80 people), for the female subject participated in the study the primary priority activity is walking (84 people). The analysis of the steps of the sub-dimensions of change in exercise behaviour 70 people are not intend to be active, 207 people intend to be active, 186 people are active but not regular, 121 people are regular active for six months and 125 people are regular active more than 6 months is concluded.