Gübrelemenin (N.P.K) doğal meranın verim ve botanik kompozisyonuna etkisi
  1. Tez No: 38976
  2. Yazar: CEMAL TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 42 - ÖZET Azot, fosfor ve potasyuralu gübrelerin, doğal mer'a- nın ot verimine ve botanik kompozisyonu üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, Tekirdağ iline bağlı Banarlı köyü mer1 asında uygulanmıştır. Deneme 1987 ve 1988 yıllarında yürütülmüş olup, elde edilen sonuçları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür l 1. Kimyevi gübrelerin doğal mer 'anın kuru ot verimi ne ve botanik kompozisyonuna etkileri gübre çeşidine ve yıl lara göre farklılık göstermiştir. 1987 yılının 1988 yılma oranla daha kurak geçmesi, ayrıca bazı gübrelerin etkileri nin birinci yıl değil de takip eden yıllarda ortaya çıfenası verimde önemli değişikliklere yol açmıştır. 2. Azot uygulandığı her iki yılda da doğal mer' anın kuru ot verimini önemli ölçüde artırmıştır. Araştırmanın ilk yılında en yüksek ot verimi 275»9 kg/da ile NPK verilen parselden, en düşük verim ise 113*5 kg/da ile gübrelenmeyen parselden elde edilirken, ikinci yılda en yüksek ot verimi 349*2 kg/da ile NP verilen parselden, en düşük ot verimi ise 75 kg/da ile yine gübrelenmeyen parselden elde edilmiş tir. 3. Fosfor denemenin ikinci yılında baklagillerin oranını önemli ölçüde artırıcı yönde etki etmiştir. Birin ci yıl baklagiller mer' anın % 4. 9' umu kaplarken, ikinci yıl % 120 artışla mer' anın % 10. 8* inde yar almışlardır. 4. Araştırmanın her iki yılında da potasyumun önemli bir etkisi görülmemiştir. 5. Azotlu gübreler doğal mer' ada buğdaygillerin önem li ölçüde artmalarını sağlamıştır. Genel olarak denemenin her iki yılında da bütün parseller içerisinde en yüksek ve rimi buğdaygiller sağlamıştır. Araştırmanın birinci yılında en yüksek buğdaygil verimi 142.6 kg/da ile NPK verilen par selden, en düşük buğdaygil verimi de 75 kg/da ile TK veri len parselden elde edilmiş-tir. İkinci yılda 266.9 kg/da ile en yüksek buğdaygil verimi NPK verilen parselden sağla nırken, en düşük verim 41.4 kg/da ile gübrelenmeyen parsel-- 4-3 - den sağlanmıştır. 6. Botanik kompozisyon bakımından doğal mer'amm büyük bir kısmını buğdaygiller meydana getirmiştir. Araş tırmanın ilk yılında buğdaygillerin mer'anm vejetasyonu na katılma yüzdesi % 58 iken, ikinci yılda bu oran % 70.2 olmuştur. 7. 1987 ve 1988 yıllarında yapılan deneme sonuçları na göre, Tekirdağ yöresinde gübreleme ile doğal mer' alarm verimi ve botanik kompozisyonlarının iyileştirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 44 - SUMMARY The effect of nitrogen, phosphorus and potassium fertilizers on the grass yield and botanical composition of the natural pasture was investigated in this research made in Banarli village pasture in Tekirdağ province. The experiment was made in 1987 and 1988 and it is possible to summarize the results as below: 1. The effect of chemical fertilizers on the dry grass yield and botanical composition of the natural pasture changed according to the fertilizers and years. The year 1987 was dryier than 1988 and the effect of some fertilizers was seen not in the first year but following years, for this r«asoa the yield showed variations. 2. Nitrogen increased the dry grass yield significantly in both years. The highest dry grass yield 275*9 kg/da, was obtained from the plot had NPK but the plot which had no fer tilizes ??- gave the lowest yield, 113.5 kg/da in the first year. In the second year, NP combination gave the highest yield,. 349.2 kg/da and the lowest yield 75j feg/da was obtained from the plot without additional fertilizers. 3. Phosporus increased the legume rates in the second year. Legumes was the 4.9 % of the pastures in the first year but 10.8 % in the second year and the increase was 120 %>. 4. Potassium had no significant effect in both years. 5. Nitrogen fertilizers increased the grasses yield markedly in the natural pasture. The grasses gave the highest yield in both years. NPK combination gave the highest cereal yield 142.6 kg/da and the lowest grasses yield 75 kg/da was obtained from the PK plots in the first year. NPK plots gave the highest grasses yield, 266.9 kg/da aad plots without fertilizers gowe the lowest cereal yield, 41.4 kg/da in the second year. 6. According to the botanical composition, the main part of the pastures was grasses. The grasses were 58 % i& the first year and 70*2 % in the second year.- 45 - 7. According to the results of the experiments made in 1987 and 1988, it can be assumed thai the yield and bota nical composition of the natural pastures can be improved in Tekirdağ province.