Örtü altı domates yetiştiriciliğinde organik gübreleme ve mineral gübrelemenin ürün kalitesi ile bazı hastalıklara etkisi
- Tez No: 58127
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KERİM ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
öz Bu çalışmada, örtü altı domates yetiştiriciliğinde, organik gübreleme ile mineral gübrelemenin ürün kalitesi ile bazı hastalıklara ve zararlılara etkileri araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre; verim, yaprak ve meyvelerdeki baza element içerikleri yönünden önemli bir farklılık görülmemiş, sertlik, elastikiyet, tad, aroma gibi kalite özellikleri yönünden mineral gübrelemenin etkisi fazla, maliyet' daha düşük, hastalıklar ve doğal ortama dayanıklılık yönünden de organik gübrelemenin etkisinin fâzla olduğu belirlenmiştir. Gübrelemede, Organik Gübrelemenin, K içeriği yüksek Mineral Gübreleme ile takviye edilerek uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this experiment tomatoes were grown in glass house to investigate the effects of mineral and organic fertilizers on yield, quality, diseases and destructive insects. The obtained results are; there is no difference in the yield, rates of any element in leaves (such as N, P, Ca, Mg and Zn) and fruits of plants at both type of fertilizers. Although mineral fertilizer increases quality of fruit such as hardness, taste and aroma etc. Also the mineral fertilizer's cost cheaper than organic fertilizer. On the other hand the fruits growth in organic fertilizer are more strong against some disease and natural environment. Since with organic manure treatment plant K content was so low for further experiment K fertilization is needed. Thus it is expected the K enriched organic fertilization will give a better tomatoes growth under the organic fertilizer than mineral treatment.