Olimpiyat ekonomisinin makroekonomik açıdan incelenmesi: Mersin ili örneği
Review of Olympic economy with macroeconomics perspective: Mersin sample
  1. Tez No: 389777
  2. Yazar: ZEYNEP GİZEM GÜRÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DEĞİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 2013 yılında düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nın Mersin ilinde yarattığı ekonomik etkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu etkileri tek başına ele almaktan ziyade, Mersin ilinde yaşayan kişilerin Akdeniz Oyunları'ndan beklentilerini göz önüne alarak değerlendirmek daha anlamlı olmaktadır. Bu nedenle, Mersin halkının oyunlardan beklentilerini ölçmek amacıyla yapılan, anketler içeren iki çalışma referans alınmaktadır. Referans alınan çalışmalar beklenen gelir (ex-ante) ve gerçekleşen getiri (ex-post) yöntemi çerçevesinde oluşturulan istatistiksel analizler ve kestirimler ile sınanmaktadır. Böylece, Akdeniz Oyunları'nın bölgesel düzeyde nasıl bir etki yarattığı ve Mersin halkının beklentilerini karşılayıp karşılamadığı analiz edilmektedir. Mersin halkının Akdeniz Oyunları'nın yaratmasını beklediği iş yaratma, ekonomik canlanma, yaşam maliyetini arttırma, turizm gelirlerini ve turist sayısını arttırma beklentileri, veri setleri kullanılarak yapılan istatistiksel analiz sonuçlarıyla karşılaştırıldığında; Akdeniz Oyunları'ndan sonraki kısa dönemde yeni iş fırsatlarının oluşması, turizm gelirlerinin ve yaşam maliyetinin artması beklentilerinin gerçekleşmediği, ekonomik canlanma beklentisinin gerçekleştiği; fakat yaratılan ekonomik canlılığının başka bölgelere transfer olması nedeniyle, Akdeniz Oyunları'nın Mersin ilinde yaratması beklenen ekonomik değişimlerin gerçekleşmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the economic effects of the 17th Mediterranean Games on the economy of Mersin. Rather than handling solely the economic effects, taking into account the expectations of the people of Mersin would make the study more meaningful. Therefore, two survey studies evaluating the expectations of people of Mersin have been taken as references. These studies have been tested with statistical analyses and forecasts within the frame of expected revenue (ex-ante) and realized revenue (ex-post) methods. In this way, the questions of how the Mediterranean Games affected the region and whether the expectations of Mersin were satisfied or not have been analyzed. Comparing the analysis results with Mersin folks' expectations such as creation of new jobs, increment of the cost of life, augmentation of visitors and tourism revenues haven't been realized. Nevertheless, the expectation of recovery of the regional economy has been realized, however the transfer of this“boom”to the other regions prevented the expected major economic developments of Mersin.