Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türkler üzerine halkbilimsel bir inceleme: New Jersey eyaletine bağlı Paterson örneği
Folkloric Examination of Turkish People who Live in the United States: In instance of Paterson, NJ
  1. Tez No: 389776
  2. Yazar: HARİKA ZÖHRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
“Amerika Birleşik Devletleri'nde Yaşayan Türkler Üzerine Halk Bilimsel Bir İnceleme: New Jersey Eyaletine Bağlı Paterson Örneği”başlıklı bu tezde, Paterson şehrinde yaşayan Türklerin halkbilimi ürünleri ele alınıp incelenmiştir. Çalışma, inceleme konusunun tanıtıldığı giriş bölümünün dışında toplam yedi bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde sırasıyla yurtdışında yaşayan Türkler üzerine yapılmış halkbilimi çalışmaları; Paterson şehrinin genel özellikleri; Paterson'da aile yapısı; Müslüman Türkler ve diğer dini gruplar; Paterson'da yaşayan Türkler ile Türkiye arasındaki ilişki; Paterson'da yaşayan Türklerde törenler, bayramlar ve kutlamalar, Paterson'da yaşayan Türklerde kültürel devamlılık ve değişiklik konuları üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada Paterson'a gerek zorunlu gerekse serbest göçler sonucu yerleşmiş birinci kuşak Türkler ve onların çocukları ile yaşayışları ve ardından kültürlerini, gelenek ve göreneklerini bir sonraki nesillere nasıl ve ne derece aktarabildikleri, bu aktarımın sağlanmasında rol oynayan dinî ve sosyal mekânlar, serbest ve mecburi kültür değişimleri, kültürel kayıp, Türklerin çeşitliliği ve“Türk kimliği”tanımlaması yapılmış ve sahada yapılan gözlem ve görüşme sonucu elde edilen bulgular bilimsel düzlemde açıklanarak, neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilerek çoğunluğun kimliklerini nasıl korudukları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma, sonuç kısmı, kaynakça ve Paterson şehrinin haritası ve fotoğraflar bölümüyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which is named“Folkloric Examination of Turkish People who live in the United States: In instance of Paterson, NJ”has been formed seven main sections on the point of being Folkloric Examination which is made on Turkish People who live in abroad; General Description of Paterson; Family Structure in Paterson; Muslim-Turks and Other Religion Groups in Paterson; Relationship between Turkish People who live in the US and Turkey; Rites, Ceremonies and Fests of Turkish People who live in Paterson; Cultural Alteration and Continuity on Turkish People who live in Paterson. In this study which is obtained seven main sections has been defined first generation and their children who resident in consequences of both forced migration and free migration. And then it has been presented how Turkish People who live in the US can hand down their tradition, culture and customs to next generations; religious and social places which plays a significant roles in this transmission; obligatory and free cultural alteration; assimilation; diversity of Turks and what meaning of Turkishness is. Findings which is obtained from result of observation and interviews has been clafied in context of folklore with scientificid background and evaluated in cause effect relationship. Consequently it has been tried to present how Turkish people product their own culture and how important folklore product to protect being Turkish and Turkish culture. The study has been ended with result, source, map of Paterson and photographs.