Basel III kriterlerinin KOBİ'ler üzerindeki etkileri: Osmaniye örneği
The effects of Basel III criteria for SMEs: Example Osmaniye
- Tez No: 389797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BUKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak, yaşanan finansal krizler çok kısa sürede tüm dünya piyasalarına yayılmaktadır.Öyle ki bankacılık sektöründeki aksaklık veya sorun diğer ülke ekonomilerini ve finansal piyasaları etkilemekte, finansal dalgalanmalar veya iyileşmeler anında yansımaktadır.Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bünyesinde faaliyet gösteren Basel Komitesi banka denetimi, gözetimi ve düzenlenmesini sağlamak amacıyla sırasıyla Basel I, Basel II ve Basel III uzlaşılarını hazırlamıştır.Basel I ve Basel III doğrudan bankacılık sektörü ile alakalı olmasına rağmen Basel II KOBİ'lere yönelik bir uzlaşıdır. Fakat Basel III kapsamında yer alan şeffaflık ilkesi KOBİ'leri ciddi şekilde etkilemektedir.Basel uzlaşıları ile beraber bankaların kredilendirme süreci de değişmiştir.Belirlenen yeni standartlar sonrasında kredilendirmede verilen derecelendirme notu kredi maliyetlerinde ve teminat yapılarının oluşturulmasında en önemli faktör olmuştur.Bu da işletmelerin bankalardan kredi temin edebilme olanağını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization financial crises spreads over all the world markets in a very short period of time. So much so that in the banking sector that glitch or other problem affecting the country's economy and financial markets.The Basel Committee was established by BIS for doing control, supervision and editing.Basel Committee, Basel I, Basel II and Basel III regulations, prepared. although Basel I and Basel III related directly for banking sector, Basel II is a compromise for SMEs.But Basel III, within the scope of the transparency policy seriously affect SMEs.The process of crediting has changed along with Basel regulations.After the new standarts determined, account for the given rating, the credit limit in the calculation of the costs of the loan and in the determination of the margin of the structure has been the most important factor in the creation of. This also affects the ability to be able to provide loans from the bank of enterprises