Basel kriterlerinin gelişimi ve Türk bankacılık sektöründe KOBİ lerin kredi risk yönetimi üzerine etkileri
Development of Basel criteria and effects of SMEs on credit risk management in Turkish banking sector
  1. Tez No: 583021
  2. Yazar: HÜSEYİN TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülke ekonomisi açısından belirleyici sektörlerin başında bankacılık sektörü gelmektedir. Bankacılık sektöründe meydana gelen dalgalanmalar ve sorunlara çözüm önerileri üretebilmek amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası'nın bünyesinde Basel Komitesi Kurulmuştur. Basel uzlaşıları da bu kapsamda takip eden yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Basel uzlaşıları global piyasalarda meydana gelen krizlere çözüm üretmek amacıyla da uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda Basel II ve akabinde de Basel III uzlaşıları çözüm odaklı olarak piyasalara sunulmuş uzlaşılardır. Bu çalışmanın amacı, Basel kriterlerinin gelişimini ele alarak, Türk bankacılık sektöründe kredi risk yönetiminde ve KOBİ'ler üzerinde yarattığı etkileri değerlendirerek karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri getirmektir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde kredi riski ve bankacılık sektöründe kredi politikaları incelenmiş, ikinci bölümünde Basel uygulamalarına yer verilmiş, üçüncü bölümünde ise KOBİ'ler, Basel Uygulamaları ve Kredi Politikaları hakkında literatür çalışmalarından ve uygulama örneklerinden yararlanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Basel Kriterlerinin bankaların sermaye yapılarını güçlendirmek amacıyla bankacılık sistemi üzerinde çalışmanın nihayetinde olumlu etkiler yarattığı, risk unsuru taşıyan yatırımlara engel olarak uzun vadede ekonominin daha istikrarlı büyümesine vesile olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the leading sectors in terms of national economy. The Basel Committee has been established within the International Bank of Payments in order to generate solutions to the problems and fluctuations in the banking sector. Basel compromises have started to emerge in this context in the following years. In this context, Basel compromises have started to emerge in the following years. Basel compromises have also been implemented in order to find solutions to the crises in global markets. In this context, Basel II and then the Basel III reconciliations are the solutions offered to the markets with a solution-oriented approach. The main theme of this study is to evaluate the impact of Basel criteria on credit risk management in Turkish banking sector and on small and medium sized enterprises. In this context, in the first part of the study, credit risk and credit policies in the banking sector are examined, and in the second part Basel applications are given, and in the third section, literature review about small and medium-sized enterprises, Basel criteria and credit policies are included. It is foreseen that the Basel Criteria create positive effects for the purpose of strengthening the capital structure of banks and prevent the investments that carry risk.