KOBİ'ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve Basel III kriterlerinin bağımsız denetçiler tarafından algılanışının ölçümü: Konya ili örneği
Measurement of International Financial Reporting Standards for SMEs and Basel III criteria perception of independent auditors: A case study for Konya
- Tez No: 395979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
KOBİ'ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (KOBİ UFRS) ve Basel III Kriterleri, KOBİ'leri yakından ilgilendiren iki önemli düzenlemedir. Çalışmanın amacı, KOBİ UFRS ve Basel III kriterlerinin, tam set UFRS konusunda eğitim almış olan ve birçoğunun mükellefi arasında“KOBİ”bulunan bağımsız denetçiler tarafından nasıl algılandığını tespit etmek ve KOBİ UFRS ve Basel III kriterleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla, Konya İli'ndeki bağımsız denetçilere yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerle yapılan tanımlayıcı istatistik ve korelasyon analizleri, bağımsız denetçilerin KOBİ UFRS ve Basel III kriterleri ile ilgili pozitif yönlü yüksek bir algıya sahip olduklarını ve KOBİ UFRS'nin boyutları ile Basel III kriterlerinin boyutları arasındaki ilişkinin 0,648 ile 0,742 arasında korelasyon katsayısı değerine sahip olduğunu, diğer bir ifadeyle KOBİ UFRS ve Basel III kriterleri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan Kruskal-Wallis H analizi sonucunda ise, bağımsız denetçilerin KOBİ UFRS ve Basel III kriterlerine yönelik algılarının Basel III kriterleri bilgi düzeyi bakımından istatistiki olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting Standards and Basel III criteria are two important regulations closely related with SMEs. Aim of the study is to evaluate the IFRS for SMEs and Basel III criteria perception of independent auditors who received an education about full IFRS and who have taxpayers as“SME”. For this purpose, a survey was conducted to the independent auditors in Konya. The results of descriptive statistics and correlation analysis of the obtained data shows that the independent auditors have a high level of positive perception about IFRS for SMEs and Basel III criteria and the correlation coefficients between IFRS for SMEs and Basel III criteria have a value within the range of 0,648 to 0,742 which shows a strong relationship between IFRS for SMEs and Basel III criteria. As for the result of Kruskal-Wallis H analysis, it was found that independent auditors' perceptions about IFRS for SMEs and Basel III criteria show statistically significant differences in terms of Basel III criteria knowledge level.