Elazığ ilinin kırsal turizm potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
An orientated study to determine the rural tourism potential of Elazig
  1. Tez No: 389820
  2. Yazar: CENK TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN AKŞİT AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kırsal turizm, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yoğunlaştığı kırsal alanlarda, bu faaliyetlerin yanında, turistik arz değerlerine bağlı olarak gelişen bir turizm çeşididir. Kırsal kalkınmanın öncü sektörü olarak görülen kırsal turizm, ülkemizde önemi günden güne artmakta, gelişimini devam ettirmekte olan alternatif bir turizm türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Elazığ ilinin kırsal turizm potansiyelinin belirlenmesi amacı ile yapılmış olan bu tez çalışmasında konu hakkındaki literatür taraması yapılmış ve aynı zamanda yöre halkının konu hakkında ki beklenti ve eğilimleri araştırılmış olup, olumlu ve olumsuz yönleri/etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. İkinci bölümde ise ilgili literatür taraması yapılmış ve daha önceki yıllarda yapılan çalışmalara değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde ise; alan araştırması hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural tourism is a kind of tourism that develops in rural areas where agricultural and stock farming activities are concentrated, with the touristic offer of these activities. As the pioneering industry for rural progress, rural tourism is becoming increasingly important as a developing alternative tourism. This study is concerned with rural tourism potential of Elazığ. Literature survey was conducted on the subject, opinions and dispositions of the local population were investigated, favourable and unfavourable sides/effects were analysed. The study is divided into five sections. In the first section, research problem, goal of the study, its importace and limits are stated. Second section includes literature survey and previous studies on the subject. Third sections involves information on field study on the subject.Fourth section presents findings and comments, while in the fifth section, results and suggestions are developed from these findings and comments.