TFRS 5 satış amaçlı elde tutulan duran varlıklar ve durdurulan faaliyetler standardı
TFRS 5 non-current assets held for sale and discontinued operations standard
- Tez No: 389821
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Muhasebe bilgi sisteminden elde edilen verilerin ekonomik, kültürel ve sosyal çevre koşullarına göre farklılık göstermeden; doğru, güvenilir, anlamlı, gerçeğe uygun ve karşılaştırılabilir olması beklenmektedir. Bu beklenti nedeniyle, dünya çapında bir muhasebe düzeni oluşturma amacını güden Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları hazırlanmakta ve sunulmaktadır. Bu amaçla hazırlanmış standartlardan birisi olan TFRS 5; genel hatlarıyla Duran Varlıklar ve Durdurulan Faaliyetler üzerine uygulama ve esasları barındırmaktadır. Duran Varlıklar, bir işletmede toplam varlıkların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yönüyle finansal durum tespiti açısından oldukça önemli görülmektedir. Amortisman ayırma işlemleri ve değerleme uygulamaları işletmelerce üzerinde durulması gereken bir konudur. Fakat TFRS 5 kapsamında ele alınmış olan Duran Varlıklar ve Durdurulan Faaliyetler muhase e sistemimizdeki alışılmış uygulamalara göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple, tezde duran varlık kavramı genel hatlarıyla anlatıldıktan sonra TFRS 5 Standardı detaylı olarak incelenmiştir. Standart'ın Vergi Mevzuatı ile farklı yönlerinin de ele alındığı çalışmada, örnek uygulama aracılığı ile muhasebe sistemimize uyum için öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The data, which obtained from accounting information system, are expected to be accurate, reliable, meaningful, truthful, and comparable without showing any difference according to economic, cultural and social environment. Because of this expectation, Turkey Accounting/Financial Reporting Standards compatible with International Accounting/Financial Reporting Standards having the aim of creating a worldwide accounting system are being prepared and presented. As being one of the standards prepared for this purpose, IFRS 5 includes the practices and principles of Fixed Assets and Discontinued Operations in general terms. Fixed assets compose a significant portion of the total assets in a business. With this aspect, it is seemed to be very important in terms of financial due diligence. Depreciation procedures and applications of valuation are the issues that should be addressed for business. However, Non-Current Assets and Discontinued Operations, which is discussed in the context of IFRS 5, is different according to the customary practice in our accounting system. For this reason, after mentioning the concept of fixed assets in general terms, TFRS 5 Standard is studied in detail in thesis. The different aspects between the Standard and Tax Legislation are also considered in the study, recommendations for harmonization to our accounting system are presented via sample applications.