Futbol takımlarının saha içerisindeki başarılarının hisse senedi getirilerine etkisi
Impact of football teams' field success on their stock returns
  1. Tez No: 389827
  2. Yazar: DOĞUŞ EKTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyanın en çok ilgi gören sporlarından biri olan futbol, günümüzde eğlence ve spor amaçlarından fazla ekonomik yönüyle göze çarpmaktadır. Futbol bu ilgi sayesinde artık bir endüstriye dönmüş, rekabet şartları kulüpleri sportif başarıları ile birlikte ekonomik başarılarda bulunmaya zorlamıştır. Kulüplerin ticari faaliyetlere atılma istekleri ve halka açılma istekleri, onları dernek yapısından şirket yapısına yöneltmiştir. Halka açılan kulüpler için rekabet saha içi karşılaşmalarda kalmamış, ekonomik yönden borsada da aktif hale gelmiştir. Türkiye'de dört futbol kulübü'nün hisseleri borsada işlem görmektedir. Bunlar sırasıyla; Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü ve Trabzonspor Kulübü'dür. Çalışmanın amacı, hisseleri borsada işlem gören futbol kulüplerinin müsabaka sonuçlarının, kulüplerin hisse senedi getirisine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak futbolun ve futbol ekonomisinin tarihsel gelişimi incelenmiş, ardından halka arz hakkında tanımlayıcı bilgilerden ve futbol kulüplerinin halka arzından bahsedilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise dört futbol takımının karşılaşma sonuçlarının, kulüplerin hisse senedi getirilerine etkisi GARCH analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre galibiyet halinde hisse senedinde getiri artışı sadece Fenerbahçe Spor Kulübü hisselerinde görülmektedir. Mağlubiyet durumunda ise anlamlı olarak Fenerbahçe Spor Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü ve Trabzonspor Kulübü'nde getiride düşüş görülmektedir. Analiz sonuçlarında Galatasaray Spor Kulübü futbol takımı galibiyeti anlamlı sonuç vermemekte ve Trabzonspor Kulübü takımı galibiyetinin ise getiride negatif etkisi görülmektedir. Yapılan kontrol testlerinde olumlu sonuç vermeyen Beşiktaş Jimnastik Kulübü verileri için GARCH analizinin uygun olmadığı anlaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlarının, yatırımlarını duygusal olarak futbol takımı performansına göre değiştirdikleri yorumunu yapmak mümkündür. Galatasaray Spor Kulübü mağlubiyetinin taraftarlarını üzerek taraftarlarının hisselerini elden çıkartmalarına yol açtığı söylenebilir. Trabzonspor Kulübü taraftarlarının futbol takımının olumlu ve olumsuz performansında yatırımlarını geri çekmesinin sebebinin futbol takımının lig sıralamasında geri planda kalması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Football is one of the world's most popular sports. Nowadays it is considered in more economical aspects than the entertainment and sports purposes. The attention to football, turned it to an industry and competition has forced clubs to engage in economic success with sporting achievements. The ambition of the clubs to participate in commercial activities led them to structure the companies instead of building societies. The competition for the clubs which are open to the public are not encountered only in playing field but has become more active in stock market. In our country, four football club shares are traded on the stock market. These are; Besiktas Gymnastics Club, Galatasaray Sports Club, Fenerbahce Sports Club and Trabzonspor Club in turn. The purpose of this study is to investigate the effects of the results of the competititon matches on the stock returns of the clubs listed on the stock market. Firstly, the historical development of the soccer and the football economy are studied. Then descriptive information about public offerings and the public offerings of the football clubs are investigated. In the empirical part of this study, the impacts of the football team match results on their stock returns are examined by GARCH analysis. The results show that the increase in stock returns is only seen in Fenerbahce Sports Club in case of victory. In case of defeat of Fenerbahce Sports Club, Galatasaray Sports Club and Trabzonspor Club, a significant decrease is seen on their stock returns. Analysis does not give meaningful results when Galatasaray football team wins. The analysis also shows that when Trabzonspor football team wins, the return of this company decreases. Since the result of the control test gives negative results for Beşiktaş Gymnastics Club, it is unsuitable to use GARCH analysis for Besiktas data. According to the research findings, it is possible to say Fenerbahce Sports Club fans may change investments by emotionally. Galatasaray Sports Club fans may feel bad about defeat and then they may sell out their shares. The reason of sell out their shares of Trabzonspor Club fans when football team wins or loses is Trabzonspor Club at the back seat in standings.