Turist algılarının davranışsal niyetler üzerindeki etkisi: Edremit Körfezi örneği
The effects of tourist perceptions on behavioral intentions: Gulf of Edremit sample
- Tez No: 389826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan risk, algılanan değer ve algılanan hizmet kalitesinin turistlerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini ölçmektir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş başlığı altında araştırmanın problemine, araştırmanın amacına, önemine, varsayımlarına, sınırlılıklarına ve tanımlarına yer verilmektedir. İkinci bölüm de ilgili alanyazın ana başlığı altında, kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar olarak iki başlık şeklinde ele alınmaktadır. Kuramsal çerçeve, çalışmadaki değişkenlerin açıklandığı bölümleri içermektedir. İlgili araştırmalar başlığı altında ise algılanan risk, algılanan değer, algılanan hizmet kalitesi ve davranışsal niyetlerle ilgili yapılan araştırmalara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde araştırmanın süreci ve yöntemine yer verilmektedir. Dördüncü bölüm araştırmanın bulguları ve yorumlardan oluşmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise, elde edilen bulgular çerçevesinde sonuçlar değerlendirilmiş ve farklı kesimlere çeşitli öneriler sunulmuştur. Araştırmanın verileri, Balıkesir ilinin Edremit Körfezi bölgesine gelen yerli turistlerden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma süresince 439 kişi ile kolayda örnekleme yöntemi ile görüşülmüştür. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonucunda turist algılarını oluşturan; algılanan hizmet kalitesi ve algılanan değerin davranışsal niyet üzerinde pozitif, algılanan riskin ise negatif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Algılanan değer değişkeninin duygusal değer, fonksiyonel değer ve ekonomik değer boyutlarının davranışsal niyet üzerindeki etkisi anlamlı ve pozitif çıkarken, sosyal değer boyutunun davranışsal niyet üzerindeki etkisinin negatif ve anlamlı çıktığı görülmektedir. Algılanan risk değişkeninin altı boyutunun davranışsal niyet üzerindeki etkisinin beklendiği gibi anlamlı ve negatif olduğu görülmektedir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde algılanan hizmet kalitesi değişkeninin beş boyutundan; fiziki imkanlar ve heveslilik boyutlarının davranışsal niyet üzerindeki etkisi anlamsız, diğer üç boyutunun (güvenilirlik, yeterlilik, empati) davranışsal niyet üzerindeki etkilerinin pozitif ve anlamlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of perceived risk, perceived value and perceived quality of service on tourists' behavioral intentions. The study consists of five sections. In the first section, under the title of Introduction, the problem of research, the purpose, importance, assumptions, and limitations of research and the definitions of the variables were introduced. In the second section, under the title of literature, theoretical frame and relevant researches were presented with two subsections. Under the theoretical frame subsection, the variables of the research were broadly explained. Relevant researches subsection contains literature review about previous studies on perceived risk, perceived value, perceived service quality and behavioral intentions. In the third section, the process and the method of research were introduced. The fourth part consists of the analyses results. In the fifth and also the last part of the study, the results were evaluated and various suggestions were made to several communities those concerned. The data of the research were collected by using survey method on domestic tourists who visited the Gulf of Edremit in Balıkesir province. During the research, 439 people who were determined with convenience sampling method were interviewed. As a result of the analysis it was revealed that perceived service quality and perceived value, as tourist perceptions, have positive, and perceived risk has negative effects on behavioral intention. The results also demonstrated that emotional value, functional value, and economical value dimensions of perceived value variable have significant and positive effects on behavioral intentions. However, the results showed that social value dimension of perceived value has significant and negative effect on behavioral intentions. According to results, the six dimensions of perceived risk variable have significant and negative effects on behavioral intention as expected. When the findings of research are evaluated, it could be seen that physical opportunities and keenness dimensions of perceived service quality variable have statistically non-significant effect on behavioral intention. On the other hand, the remaining three dimensions (reliability, sufficiency, empathy) have significant and positive effects on behavioral intentions.