İşletmelerin sermaye yapılarının belirlenmesinde finansal hiyerarşi teorisinin kullanımı ve BIST'te bir uygulama
The use of pecking order theory in determining capital structure of firms and an application in BIST
- Tez No: 389829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin Finansal Hiyerarşi Teorisine uygun davranıp davranmadıklarını araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada bağımlı değişken olarak Kısa Vadeli Borç/Toplam Aktif, Uzun Vadeli Borç/Toplam Aktif, Toplam Borç/Toplam Aktif ve Toplam Borç/Öz Sermaye oranlarını, bağımsız değişken olarak Borç Dışı Vergi Kalkanı, Karlılık, Büyüme Fırsatları, İşletme Büyüklüğü, Likidite, Varlık Yapısı ve İşletme Riski değişkenleri kullanılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz 2008-2013 dönemini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucuna göre karlılık ve likidite bağımsız değişkenleri finansal hiyerarşi teorisini açıklamada istatistiksel olarak anlamlı iken diğer bağımsız değişkenlerin istatistiksel olarak anlamlı değildir. ANAHTAR KELİMELER: Sermaye Yapısı, Finansal Hiyerarşi Teorisi, Çoklu Regresyon, İmalat Sanayi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the firms which serve in manufacturing industry behave in accordance with pecking order theory. For this purpose, Short Term Debt/Total Assets, Long Term Debt/Total Assets, Total Debt/Total Assets and Total Debt/Equity Capital have been used as depended variable and Nondebt Tax Shields, Profitability, Growth Opportunities, Size of The Firm, Liquidity, Asset Structure and Business Risk have been used as independed variables in this study. Multiple regression analysis has been applied to determine relationship among this variables. The study covers the period from 2008 to 2013. According to the result of the study, Profitability and liquidity independed variables are statistically meanful whereas the other independed variables are not statistically meanful. KEY WORDS: Capital Structure, The Pecking Order Theory, Multiple Regression, Manufacturing Industry