Sermaye yapısı kararlarının finansal performansa etkisi: BİST 50 endeksinde faaliyet gösteren firmalar üzerine bir uygulama
The effect of capital structure decisions on financial performance: BİST 50 analysis
- Tez No: 594132
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ESAT TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma işletmelerin sermaye yapısı kararlarının finansal performans üzerinde etkisi incelenmiştir. Bu amaçla BİST'te yer alan ve BİST50 Endeksinde payları işlem gören firmaların sermaye yapısı kararlarının finansal performanslarına olan etkisine ilişkin analizler yapılmıştır. Bu analizler sermaye yapısı kararları ve bu kararların kârlılık ve finansal performansa olan etkisi ile firmaların finansal sıkıntı ve iflas maliyetleri ile karşılaşmamaları için önemlidir. Çalışmada ilk olarak sermaye yapısı kavramları ve unsurları ile sermaye yapısına ilişkin teoriler, sonrasında sermaye yapısını etkileyen faktörler ve sermaye yapısı kararları ele alınmıştır. Son olarak sermaye yapısı kararlarının finansal performansa etkisine yönelik BİST50 endeksinde 2010-2018 dönemine ait veriler ile panel veri analizi kullanılarak inceleme yapılmıştır. Firmaların finansal performanslarının hesaplanmasında, değerlendirilmesinde ve piyasa değeri belirlenmesinde sermaye yapısı kararlarının etkisini belirleyebilmek için finansal analizlerden faydalanılmaktadır. Firmalar bu analizler neticesinde bulundukları pozisyon doğrultusunda, piyasadaki sürekliliklerini devam ettirebilmekte ve rakiplerine göre rekabet avantajı elde etmeleri söz konusu olabilmektedir. Sermaye yapısı kararlarının finansal performansa etkisinin analizinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biri panel veri analizidir. Bu çalışmada BİST 50 firmalarının sermaye yapılarının yarıdan fazlasının yabancı kaynaktan oluştuğu tespit edilmiş, tespit içerisinde kısa vadeli yabancı kaynakların daha fazla kullanıldığı görülmüştür. Aynı zamanda değişkenliğin bu dönemde en fazla özsermaye kârlılığında gerçekleştiği belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda işletmelerin finansman kararı olarak kısa ve uzun vadeli yabancı kaynak tercih etmelerinin aktif kârlılık oranını azalttığı belirlenirken, özsermaye kârlılığını sadece kısa vadeli yabancı kaynak kullanımının etkilediği ve bu etkinin negatif yönde gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of capital structure decisions on financial performance of companies were investigated. For this purpose, the analyzes of the effects of the capital structure decisions on the financial performances of the companies which are listed in the BIST50 and whose shares are traded on the BIST50 Index have been analyzed.These analyzes are important for capital structure decisions and their impact on profitability and financial performance and avoiding financial distress and bankruptcy costs. In the study, firstly the concepts and elements of capital structure and theories about capital structure, then the factors affecting the capital structure and capital structure decisions were discussed. Finally, the effect of capital structure decisions on financial performance was analyzed in the BIST50 index by using data from 2010-2018 and panel data analysis.Financial analysis is used to determine the effect of capital structure decisions in the calculation, evaluation and determination of market value of firms' financial performances.As a result of these analyzes, firms can maintain their continuity in the market and gain competitive advantage over their competitors.One of the most common methods used in the effect of capital structure decisions on financial performance is the panel data analysis. In this study, it was determined that more than half of the capital structures of BIST 50 firms are formed of foreign sources and in the determination it has been seen that short-term foreign resources were used more.And it was determined that the variability was highest in return on equity in this period. As a result of the analyzes, it has been determined that opting for short and long-term foreign resources as the financing decision of the enterprises decreases the asset profitability ratio, while the profitability of the equity is affected only by the use of short-term foreign funds and this effect is realized negatively.