Yatırım analizinde sermaye maliyeti sorunu
- Tez No: 54541
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, işletmelerin yatırım kararı alırken dikkate almaları gereken sermeye maliyeti, sermaye maliyetini hesaplama yöntemleri, işletmenin sermaye yapısını değiştirmek yoluyla sermaye maliyetini etkileyip etkilemeyeceği ve sermaye piyasası kavramına dayalı sermaye maliyeti konulan üzerinde durulmuştur. Ekonomik çevre koşullarının sürekli olarak değiştiği dinamik bir çağda, işletmelerin sermaye yapılarını değişen koşullara uydurmaları gerekir. Değişen koşulların bir bölümü işletme ile ilgilidir. İşletmenin büyümesi, pazar payını arttırması ile iş riski azalmış olabilir. İş riski azalan bir işletme, toplam riskim belli bir düzeyde tutmak için, daha fazla fınansal kaldıraçtan yararlanabilir. Ayrıca para ve sermaye piyasası koşulları zaman zaman borç ve özsermaye maliyetini değiştirmektedir. Buna bağlı olarak, sermaye piyasası modeliyle de bir menkul kıymetin getirişi ve sistematik riski arasında ilişki kurulmaktadır. Sermaye piyasası modelinin oluşumunda, fınansal varlıkları değerlendirme modeline dayandığı portföy kuramı açıklanmaktadır. Finansal varlıkları fiyatlandırma modeli bir taraftan belli bir dönem için sermaye piyasasından riskin fiyatının belirlenmesine yardımcı olurken, diğer taraftan da tek bir varlık için gerekli verim oranının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Sermaye piyasası modeli, örgütlenme ve kurumsallaşmanın tam olduğu bir sermaye piyasasının varolduğu varsayımına dayanmaktadır. Yatırımcılar, örgütlenmenin ve kurumsallaşmanın tam olmadığı bir sermaye piyasasında ödeyememe sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study discusses the subjects such as cost of capital, methods to assess cost of capital, whether any change in capital structure will effect cost of capital and cost of capital based on the concept of securities market. It is commonly agreed upon that we are living in a dynamic area undergoing constant change. The firms, therefore, must adjust their cost structure to the new Flounshment of the firm and accompanying increase in the market share may result lesser risk to the firm. Such a firm, to sustain the level of risk, may be willing to use more financial leverage. Moreover, monetary and securities market circumstances may alter the cost of credit and capital as well. Accordingly, relations between revenues from securities and related risk should be investigated through the securities market model and returns from securities. The portfolio theory which is used as an instrument by the model aiming at evaluating the financial assets is explained. The model for evaluating financial assets estimates, on one hand, the price of market risk, and the required productivity ratio for a single assets, on the other hand. Securities market model is based on the existence of perfect market; e.i. a market well organized with long established and well functioning institutions, since, in a market less than perfect in the above sense, investors face serious difficulties of payment. IV