Edebi alıntılar ve atıflar bağlamında 1870-1908 arasında yayımlanan Türk romanları üzerinde bir inceleme
An investigation of Turkish novels published between 1870 and 1908 on the matter of literary quotations and citations
  1. Tez No: 389855
  2. Yazar: FATMA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
“Edebi Alıntılar ve Atıflar Bağlamında 1870- 1908 Arasında Yayımlanan Türk Romanları Üzerinde Bir İnceleme”adlı bu çalışma, Tanzimat'tan II. Meşrutiyet'e kadarki süreçte yayımlanan Türk romanlarında yer alan“edebi alıntı ve atıfların”ne amaçla yapıldıklarını, romanların anlamlarına etkilerinin ve katkılarının ne olduklarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu çerçevede tezimizin temel amacını belirlenen romanlardaki edebi alıntıların ve atıfların romanların ve yazarlarının edebi ve kültürel kaynaklarını göstermeye çalışmak olarak belirleyebiliriz. Bu amaca ulaşmak için metinler arası bir düzlemde çalışmak gerekmektedir. Öte yandan metinler arasılık yöntemi, belirlenen romanlardaki“edebi alıntı ve atıflarla”sınırlıdır. Genel bir tespit olarak diyebiliriz ki her metnin kendinden önceki metinlerle, her yazarın da kendinden önceki veya çağdaşı olan yazarlarla bir ilişkisi vardır. Türk edebiyatında romanın ortaya çıkış sürecindeki eserler üzerine yapılan bu çalışmada sözü edilen ilişkilerin varlığının daha belirgin olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study, which was called as“An Investigation of Turkish Novels Published Between 1870 and 1908 on the Matter of Literary Quotations and Citations”, established the purpose of“literary quotations and citations”used in and their contribution and effect on to how novels constructed from Tanzimat Era to Second Constitutional Period. In this regard, it is possible to establish the main objective of this study as using literary quotations and citations in order to show literal and cultural sources for novels and their authors in this era. Within this scope, there is a need to study this period's written work on intertextuality platform. However, it should be noted that the use of intertextuality will be limited to literary quotations and citations. As a general statement, it is possible to say that every novel and novelist have links with their equals in earlier eras and aforementioned relationship is more significant for the novels investigated in this study.