Selim Özdoğan Demircinin kızı ile Yade Kara'nın Selam Berlin adlı eserlerinde Türk ve Alman kadınına bakış
View of Turkish-German Woman in Selim Ozdağan's 'Demircinin Kızı' and Yade Kara's 'Selam Berlin'
- Tez No: 556056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Edebiyatın en önemli yan dallarından biri olan Karşılaştırmalı edebiyat, günümüzde yıldızı parlayan ve önem gören bir bilim dalıdır. Karşılaştırmalı Edebiyat iki eserin karşılıklı olarak incelenmesi; benzerlik ve farklılıkların gösterilmesi konusunda yardımcı olur. Öncelikle Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi, anlam, tarihçe ve önemi olarak anlatılmıştır. Türkiye'de kullanım alanlarına yer verilmiştir. Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi anlatıldıktan sonra, yazarların edebi kişiliklerine yer verilmiştir. Selim Özdoğan ve Yade Kara'nın da yer aldığı göç edebiyatı anlatılarak, yazarların yaşamış oldukları döneme ayrıntılı şekilde inceleme yapılmıştır. Teorik kısımdan sonra uygulamalı olarak eserlere geçiş yapılmış ve analiz edilmiştir. Bu eserde de iki eser; Selam Berlin ve Demircinin Kızı, Karşılaştırmalı Edebiyat Biliminden faydalanılarak karşılaştırılmıştır. Romanlarda geçen Türk ve Alman kadınları teker teker incelenmiş ve analiz edilmiştir. Türk ve Alman kadınlarının yer almış olduğu dönemlerin, kadınlara yönelik özellikleri, benzerlikleri ve farklılıklarına dikkat çekilmiştir. Kadınların yaşamış oldukları zorluklar, fedakarlıklar gösterilmek istenmiş ve bu sorunların Türk-Alman kadınlarının eşit yaşayıp yaşamadıkları gözlemlerle analiz edilmiştir. Anadolu'nun unutulmuş sayfaları aralanarak, eski gelenek ve görenekler, dönemin Almanya'sı ile ilişkilendirilmiştir. Selim Özdoğan'ın Türk kadınları ile Yade Kara'nın Alman kadınlarının yaşam tarzları alıntılar ve örneklerle ortaya koyulmuştur. Türk kadınlarının eski zaman Anadolu döneminde yaşadıkları fırtınalı dönemler, Almanya'da yaşayan kadınların dönemiyle karşılaştırılmıştır. Amacında yaşanılan olumsuz hayata dikkat çekmeye çalışılmıştır. Sonucunda ise dikkat çekilen bu durumlar için çözüm önerileri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparative literature, which is one of the most important side branches of literature, is a science which shining and important. Comparative literature; helps to show similarities and differences, mutually examination of two Works. Firstly, Comparative Literature Science is explained as meaning, history and importance. Usage areas are located in Turkey. After describing the science of comparative literature, the literary personalities of the authors are included. Migration literature, including Selim Özdoğan and Yade Kara, has been explained and a detailed study of the period in which the writers lived was made. After the theoretical part, it was applied to the works and analyzed. Two works in this work; Selam Berlin and the Demircinin Kızı, Comparative Literature was compared by utilizing. Turkish and German women in novels were examined and analyzed one by one. Periods of Turkish and German women, her's characteristics, similarities and differences were noted. The difficulties, sacrifices and problems of women were asked to be shown and these problems were analyzed by observing whether Turkish-German women lived equally.Opening the forgotten pages of Anatolia old traditions and customs have been associated with Germany of the period. Selim Özdoğan's Turkish women, Yade Kara's German women are explained with extracts and examples. Turkish women experienced stormy periods in ancient times in Anatolia and this was compared with the period of women living in Germany. As a Purpose tried to draw attention to the negative life experienced. As a result, it is tried to show solution suggestions for these cases.