Ara tanılı hastalarda FMF prevelansı
The prevelance of FMF in ARF patients
  1. Tez No: 389870
  2. Yazar: FATİH KARAOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OLĞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut romatizmal ateş (ARA) ve ailevi akdeniz ateşi (FMF) sıklıkla benzer klinik bulgular veren iki hastalıktır. Her iki hastalığa bölgemizde diğer bölgelerden daha sık rastlanmaktadır. ARA'lı olgularda FMF bulgularına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu amaçla ARA'lı olgularda romatizmal kalp hastalığına ilerlemede, ARA'lı olguların klinik seyirlerinde FMF'in rolünün dışlanması, ARA'lı hastalarda FMF ve MEFV gen mutasyonlarının dışlanması amaçlanmıştır. Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 05.05.2014 tarihli onayı ile ve KSÜ Araştırma Bilimsel Araştırma Proje Fonunun 2014/4-27 D sayı 25-11-2014 tarihli fon desteği ile gerçekleştirildi. Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi'nde Çocuk Kardiyoloji ve Genel Çocuk polikliniğine başvuran ARA tanılı (G1 n=60) hastalar ve kontrol grubu (G2 n=50) hastalardan oluşturuldu. Daha önceden FMF tanısı olan ARA tanılı hastalar ile FMF semptomu ya da öyküsü olan bireyler çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya gönüllü olur formunu imzalayan bireyler alındı. Vakalar hastanemiz bünyesinde Biyokimya Anabilim dalı laboratuvarında, çift kör yöntemle, ABI PRISM® 310 Genetic Analyzer cihazı ile sekans yöntemi kullanılarak Ekzon 2, Ekzon 3 ve 10 üzerindeki genler çalışıldı. Çalışmaya alınan ARA'lı hastalardan %48,3'ünde, kontrol grubunun ise %14'ünde MEFV gen mutasyonu saptandı. Saptanan mutasyonlardan %33'ü Ekson 2'de olduğu ve bunlardan R202Q ve E148Q'nun sık görüldüğü saptandı. Ekson 3'te hastaların %3,3'ünde, Ekson 10'da ise % 21,7'sinde mutasyon tespit edildi. Ekson 10'da M694V mutasyonunun sık olduğu görüldü. Ciddi klinik bulgu olmadan ARA grubunda 6 hastada compound heterozigot, 10 hastada homozigot mutasyon saptandı. Detaylı incelemelerde ARA grubunun %10'unda R202Q, 5 hastada M694V, birer hastada ise A744S ve L263Q genleri homozigot mutasyonları saptandı. R202Q, E148Q,M694V mutasyonları olan hastaların benzer kardiyak bulgulara sahip olduğu görüldü. Literatürde her iki hastalığın birlikte görülme sıklığı bilinmemektedir. Ancak otoimmün bağdokusu hastalıkları ile birlikte vaskülitik hastalıklarda farklı oranlarda MEFV gen mutasyonları bildirilmiştir. Ayrıca romatizmal kalp hastalıklarında MEFV gen mutasyonları araştırılmıştır. Bu çalışmada Ekzon 2, Ekzon 3 ve 10 ile yapılan değerlendirmede 17 hastada MEFV gen mutasyonlarının homozigot, 6 hastada compound heterozigot saptanması bölgemizin etnik farklılığı ile birlikte, hastalığın etyopatogenezinde FMF'in rolünü düşündürmektedir. Compound mutasyon ile homozigot mutasyonların varlığında klinik bulgu vermese de FMF hastalığı gibi izlenmesi ve tedavisi önerilmesinden dolayı ARA'lı olgular FMF ve amiloidoz yönünden incelenerek, takip edilmelidir. İnkomplet hastalık açısından MEFV mutasyonu olan ARA'lı hastalar uzun süre dikkatle izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Acute Rheumatic Fever (ARF) and Familial Mediterrannean Fever are two diseases that often give similar clinial findings. Both diseases are common in our region than other regions. ARF patients have FMF like clinical findins frequently. For this purpose, in the progress of ARF in patients with rheumatic heart disease, exclusion of FMF's role in the clinical course of patients with ARF, ARF in patients with FMF and is intended to exclude the FMF gene mutations. This study was prformed by Kahramanmaraş Sutcu Imam University (KSU), Medical Faculty Ethics Committee dated 05.05.2014 with approval and KSU Research of Scientific Research Projects Fund 2014 / 4-27 D with number 25-11-2014 dated funding support. Patients for this study are selected from Pediatric Cardiology and General Pediatrics. G1 group was ARF patients (n=60) and G2 group was control patients (n=50). ARF patients which has FMF symptoms or have FMF, control patientst who have FMF symptoms or FMF diagnosis are excluded. All patients signed informed consent form. MEFV gene analyzing is performed by ABI PRISM® 310 Genetic Analyzer by sequence method. Exon 2, 3 and 10 were analyzed. Fourthy eight percent (48,3%) of ARF patients and 14% of control patient's have MEFV gene mutations. The 33% of mutations were on Exon 2 and most common were R202Q and E148Q. Only 3,3% of mutations were on Exon 3, however 21,7% of mutations were on Exon 10. On Exon 10, most common mutation was M694V. Six individuals of ARF patients who don't have serious clinical findings have 6 compound heterozygous mutations, 10 have homozygous mutations. On details of ARF patients, 9 patienst have R202Q homozygous mutations, 5 patiens have M694V homozygous mutations, one patient has A744S and one other patient has L263Q homozygous mutation. Patients who have R202Q, E148Q, M694V mutations, have similar cardiac findings. On the past studies, there is no evidence about incidence of both disease together. On the other hand FMF gene mutations have been reported in defferent rates from autoimmune tissue diseases and vasculitis. In the past, MEFV gene mutations have been investigated on the rheumatic heart disease patients. In this study, 6 patients have compound heterozygous mutations and 17 patients have homozygous mutations on Exon 2,3 and 10. By the way with the results, we think this is just becouse of our region's ethnicity and ARF may be associated with FMF. We sholud follow up patients who have homozygous or compound heterozygous mutations and sholud investigate incomplet disease, even if there is no clinical findings of FMF. If neessary these patienst should be treated. Especially we sholud be allerted about amiloidosis in the patients.