Nonfonksiyonel adrenal insidentalomalı hastalarda oksidatif stres-melatonin, HsCRP, kardiyovasküler risk profili
Oxidative stress-melatonin, HsCRP and cardiovascular risk profile in patients with non-functional adrenal incidentalomas
  1. Tez No: 389875
  2. Yazar: HANİFE BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Oksidatif stres, pro-oksidan maddeler (reaktif oksijen türleri ve reaktif nitrojen türleri) ile anti-oksidan savunma sistemi arasındaki hassas dengenin, pro-oksidan ve oksidan maddelerin lehine kayması olarak tanımlanmaktadır. Oksidatif stresin bir çok hastalığın patolojisinin başlamasında ve ilerlemesinde rolü olduğu bilinmektedir. Miyokard infarktüsü gibi kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar, astım, diyabetes mellitüs, romatoid artrit gibi romatolojik hastalıklar, yaşlanma ve kanser dahil bir çok hastalığın; oksidatif stres ile ilişkisi gösterilmiştir. Non-fonksiyonel adrenal adenomun, kardiyovasküler hastalık ve oksidatif stresi artırıp arttırmadığı ya da bu tip adrenal tümörlerin, kardiyometabolik risk faktörleri olan hastalarda daha sık görülüp görülmediğine dair veriler çelişkilidir. Çalışmamızda, non-fonksiyone adrenal insidentalomaların, fonksiyon göstermese de; kardiyovasküler hastalık veya oksidatif strese neden olup olmadığı ve anti-oksidan metabolizmasını etkileyip etkilemediğini göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda vaka grubuna; nonfonksiyone adrenal insidentaloması olan 30 hasta alındı. Bu hastaların içinde, DM ve/veya HT olan 14 hasta ve ek hastalığı olmayan 16 hasta olduğu için, kontrol grubu olarak 2 grup belirlendi. Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) olarak vaka grubuna benzer, adrenal kitlesi bulunmayıp Diyabetes Mellitüs (DM) ve/veya Hipertansiyon (HT)'si olan 26 hasta kontrol 1. ve tamamen sağlıklı olan 24 kişi Kontrol 2. grubunu oluşturdu. Tüm hasta ve kontrol gruplarına, Malondialdehit (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon Peroksidaz (GPx), Redükte Glutatyon (GSH), Nitrik oksit (NO), 3-nitrotirozin (3-NTx), High sensitive c-reaktif protein (HsCRP), idrarda melatonin tetkikleri ve ayrıca rutin biyokimyasal, hormonal tetkikler yapıldı. Adrenal insidentalomalı hastalarda, kadın hâkimiyeti gözlendi. Hastalarda, sistolik tansiyon arter basıncı (STA) daha yüksek ölçüldü. STA ile MDA ve HsCRP arasında pozitif korelasyon izlendi. 1 mg Deksametazon supresyon testi (DST) sonrası kortizol değerleri de, hastalarda daha yüksek saptandı. 1 mg DST sonrası kortizol değeri ile; MDA, NO, 3-NTx, HsCRP arasında pozitif, antioksidan olan SOD, CAT, GPx, GSH ve melatonin arasında negatif ilişki saptandı. MDA, NO, 3-NTx ve inflamasyon göstergesi HsCRP, vaka grubunda anlamlı olarak yüksek; SOD, CAT, GPx, GSH ve melatonin ise en düşük saptandı. Elde edilen veriler, nonfonksiyonel adrenal insidentalomalı hastalarda oksidatif stresin belirgin olarak arttığını, antioksidan parametrelerde azalma olduğunu, tüm bunların da ateroskleroza eğilimde artışa yol açtığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is defined as the shift of the delicate balance between the pro-oxidants ( reactive oxygen species and reactive nitrogen species ) and the anti-oxidant defense system; in favor of pro-oxidants and oxidizing agents. Oxidative stress has been implicated in the begining of the pathology of many diseases and also their progression. The relationship between oxidative stress and diseases has been shown in many diseases incluiding; cardiovascular diseases such as myocardial infarction, neurological diseases, asthma, diabetes mellitus, rheumatic diseases such as rheumatoid arthritis, cancer and aging. The data about non-functional adrenal incidentalomas; whether they cause oxidative stress or cardiovascular diseases, and also whether such adrenal tumors occure more often in the people who have cardiometabolic risk factors; are contradictory. In this study we aimed to evaluate whether the non-functional adrenal incidentalomas affect anti-oxidant metabolism and whether they cause oxidative stress and cardiovascular diseases or not. In our study, we included a study group consist of 30 patient with non-functional adrenal incidentalomas. Due to its being 14 patients with non-functional adrenal incidentalomas and with DM and/or HT, and 16 patients with only non-functional adrenal incidentalomas among the study group; 2 groups have been determined as the control groups. 2 Control Groups; similar with the Study Group in terms of age and sex; Control 1; consist of 26 patient with DM and/or HT but without non-functional aderenal incidentaloma, Control 2; consist of 24 healthy individuals. Both the study and the control groups have been tested for Malondialdehit (MDA), Superoxide dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathion peroxidase (GPx), Reduced glutathione (GSH), Nitric oxide (NO), 3-Nitrotyrosine (3-NTx), High sensitive c-reactive protein (HsCRP), urinary melatonin and also routine biochemical, hormonal parameters. In the study group (namely who have non-functional adrenal incidentalomas), woman sex have been seen more often and the systolic blood pressure levels were higher. Also there was a positive correlation between the systolic arterial blood pressure and Malondialdehit (MDA), and also High sensitive c-reactive protein (HsCRP). After the 1 mg Dexamethasone suppression test (DST), the cortisol levels were higher in the study group. We have observed positive correlation between 1mg DST and the markers; MDA, NO, 3-NTx, HsCRP. Besides, we have observed negative correlation between 1mg DST and the markers; SOD (which is an anti-oxidant substance), CAT, GPx and melatonin. MDA, NO, 3-NTx and one of the inflammation marker; HsCRP, were significantly higher in the study group, but also SOD, CAT, GPx, GSH and melatonin were the lowest in the study group among the 3 groups. According to the data obtained from this study; we suggest that the oxidative stres increases markedly in the patients with non-functional adrenal incidentalomas, also by the reduction of anti-oxidant parameters, so this process leads the atherosclerosis eventually.