Fonksiyonel olmayan adrenal insidentalomalı hastalarda telomer uzunluğunun incelenmesi
Investigation of telomere length in patients with non-functional adrenal incidentalomas
  1. Tez No: 976497
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Telomerler, genetik materyalin bütünlüğünün ve stabilitesinin korunmasında, özellikle hücre replikasyonu sırasında, kromozomlar arasındaki füzyonları önleyerek önemli bir rol oynamaktadır. Genetik faktörlerle beraber telomer boyuna etki eden çevresel faktörler de mevcuttur. Bu faktörlerden en önemlisi oksidatif stres ve inflamasyondur. Çalışmamızda Nonfonksiyone Adrenal İnsidentalomalı hastalarda sağlıklı kontrol grubuna göre telomer uzunluğunun kısalıp kısalmadığının değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, tek merkezli olarak planlandı. Çalışmaya hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine başvuran, 40-60 yaş aralığında, 44 nonfonksiyone adrenal kitlesi olan hasta ve 44 sağlıklı kontrol alındı. Periferik kanda genomik DNA telomer uzunluğu kantitatif PCR ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 44 nonfonksiyone adrenal insidentaloma (NFAI) hastası ve 44 sağlıklı kontrol karşılaştırılmıştır. Yaş ve cinsiyet dağılımı açısından gruplar arasında fark saptanmamıştır. NFAI grubunda bel çevresi daha geniş (p=0.044), hipertansiyon sıklığı daha yüksek (p=0.020), LDL kolesterol (p=0.014) ve D vitamini seviyeleri daha düşük bulunmuştur (p=0.009). Telomer uzunluğu NFAI grubunda anlamlı olarak daha kısa ölçülmüştür (p=0.046). Alt grup analizlerinde telomer uzunlukları açısından anlamlı fark saptanmazken, bazal ACTH düzeyi <15 pg/ml olan hastalarda telomer uzunluğu daha kısa bulunmuştur (p=0.034). Telomer uzunluğu ile sadece bazal ACTH düzeyi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (p=0.001). Sonuçlar: Sonuç olarak, bu çalışma NFAI hastalarında telomer uzunluğunun anlamlı ölçüde kısaldığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, NFAI hastalarında artmış kardiyometabolik riskin muhtemel mekanizmalarından biri olarak telomer dinamiklerinin rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ancak, telomer uzunluğuna etki eden diğer potansiyel faktörleri daha iyi anlamak için genetik, epigenetik ve çevresel etkilerin ayrıntılı şekilde incelendiği daha geniş kapsamda çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Telomeres play an important role in maintaining the integrity and stability of genetic material, especially during cell replication, by preventing fusions between chromosomes. Along with genetic factors, there are also environmental factors that affect telomere length. The most important of these factors are oxidative stress and inflammation. In our study, it was aimed to evaluate whether telomere length is shortened in patients with nonfunctional adrenal incidentaloma compared to the healthy control group. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective, single-center study. A total of 44 patients with nonfunctional adrenal masses aged 40-60 years, who applied to the endocrinology and metabolism diseases outpatient clinic of our hospital, and 44 healthy controls were included in the study. Genomic DNA telomere length in peripheral blood was determined by quantitative PCR. Results: Forty-four patients with non-functioning adrenal incidentaloma (NFAI) and 44 healthy controls were compared. There was no significant difference between the groups in terms of age and sex distribution. The NFAI group had a larger waist circumference (p=0.044), a higher prevalence of hypertension (p=0.020), and lower levels of LDL cholesterol (p=0.014) and vitamin D (p=0.009). Telomere length was significantly shorter in the NFAI group (p=0.046). While no significant difference was found in telomere lengths in subgroup analyses, patients with basal ACTH levels <15 pg/ml had significantly shorter telomeres than those with basal ACTH levels ≥15 pg/ml (p=0.034). A strong positive correlation was observed only between telomere length and basal ACTH level (p=0.001). Conclusion: In conclusion, this study demonstrated a significant shortening of telomere length in patients with NFAI. These findings suggest that telomere dynamics may play a role as a potential mechanism underlying the increased cardiometabolic risk in NFAI patients. However, larger-scale studies investigating genetic, epigenetic, and environmental influences in detail are needed to better understand other potential factors affecting telomere length.