Değişik vücut kitle indeksine sahip bireylerin fiziksel aktivite seviyelerinin ve yürüme parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity levels and walking parameters of individuals with different body mass index
- Tez No: 389890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamın önemli bir belirleyicisidir. Bu nedenle fiziksel aktivite ve sağlık arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için çeşitli fiziksel aktivite ölçüm yöntemleri geliştirilmiştir. Yürüme ise günlük hayatta kullanılan en yaygın fiziksel aktivite çeşididir. Bu çalışmada, farklı vücut kitle indeksine (VKİ) sahip bireylerin yürüme parametrelerinin değerlendirilmesi ve uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA) ile üç-eksenli akselometre kullanılarak bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi ayrıca bu iki yöntemin tutarlılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda, VKİ'ne göre zayıf, normal, vücut ağırlığı fazla ve obez 4 grup oluşturuldu. Bireylerin istirahat enerji tüketimi (İET), tercih edilen yürüme hızı (TEYH)'nda ve bu hızın %30 fazlasında (TEYH %30) yürüme enerji tüketimleri ölçüldü. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi ise akselometre cihazı ve UFAA kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Physical activity is an important determining aspect of a healthy life, to determine relationship between physical activity and health, various physical activiy measurement methods were improved. Walking is a common physical activity in daily life. We aimed to evaluate walking parameters of individuals with different body mass index (BMI) and to determine physical activiy levels by using international physical activiy questionnaire (IPAQ) and triaxial accelerometer and also to assess consistency of these methods. In our research, according to BMI values 4 groups were formed including underweight, normal, overweight, and obese individuals. The resting energy expenditure and also the walking energy expenditure was measured at preferred walking speed (PWS) and 30% more of this speed (PWS 30%). The physical activity levels was determined by using accelerometer and IPAQ.