Serbest eczanelerde diyabet eğitiminin diyabette farmasötik bakım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of community pharmacy based diabetes education with respect to pharmacy care
  1. Tez No: 389893
  2. Yazar: EREN YAVUZ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; diyabet hastalarının serbest eczane ortamında hazırlanıp uygulanacak bir eğitim programının geliştirilmesi ve denenmesidir. Bu çalışmada, kontrol ve deney gruları, ilaç tedavisi gören, ağır komplikasyonları olmayan 90 (45-45) diyabet hastasından oluşmaktadır. Hastanın memnuniyetini belirlemek üzere, çalışma başlamadan ve bittikten sonra, DSÖ'nün refah endeksinin 5 belirtisini içeren bir anket hastalara uygulanmıştır. Eğitim programı, 20 gönüllü eczacı ile geliştirilmiştir. Bu eğitim programı, akılcı ilaç kullanımı, ilaç etkileşimleri, beslenme ve diyabete bağlı komplikasyonları kapsamaktadır. Çalışmanın sonunda yapılan anketler, hastaların diyabet konusundaki bilgilerinde artış olduğunu, hafif hipoglisemi olaylarının görülme sıklığında, kan şekeri değerlerinde ve diyabetik ayak enfeksiyonlarının oluşmasında azalma olduğunu göstermiştir. DSÖ endeksine gore, hastaların genel yaşam kalitesinde artış olmuştur (%28'den %39'a). Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen bulgular, serbest eczacıları sağlık eğitimi kaynağı olarak göstermekte ve bu tip bir eğitim programını teşvik edecek yöndedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to develop and test a community pharmacy based educational model for diabetes patients. In this study, The sample consisted of 90 diabetes patients on medication, without severe complications. A patient satisfaction questionnaire (WHO five well-being index) was applied in the before and after survey. An education model was developed with 20 volunteer community pharmacists. This educational program was composed of rational drug use, drug interactions, diet, and complications of diabetes. The survey carried out in the end of the study indicated a significant improvement in patients' diabetes knowledge, decrease frequency of minor hypoglisemic incidents, blood glucose level, and diabetic foot. The total quality of life (WHO index) increased significantly (%28 to %39). In conclusion, the findings of this study promote the community pharmacies as a source of health education and such an educational program should be encouraged.