Şeftali çekirdeği yağı içeren kremlerin deri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigations about the cosmetic effects of peach kernel oil bearing creams on skin
- Tez No: 389897
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÖZLEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Şeftali çekirdeği yağı A, B ve E vitaminleri ile temel yağ asitleri olan oleik ve linoleik yağlar bakımından zengin içeriğe sahiptir. Hafif ama zengin içerikli bununla birlikte ince dokulu bir yağ olan şeftali çekirdeği yağı, cilde kolay nüfuz ederek besleyicidir ve tüm cilt tipleri için uygun bir yumuşatıcı özelliğine sahiptir. Rejenerasyonu ve dehidratasyonu önleyip elastikiyet ve esneklik teşvik ederek harika bir nemlendirme özelliğine sahip olduğu için pek çok kozmetik ve dermakozmetik formülasyonlarda tercih edilmektedir. Bu çalışmamızda, cold krem ve hidrofilik merhem bazlı sıvağlardan yararlanılarak hazırlanan ve farklı konsantrasyonlarda (% 0,5-6 a/a) şeftali çekirdeği yağı içeren çeşitli formülasyonların; cilt üzerindeki yağlandırma etkileri incelenerek, yaşlanma karşıtı ürün olarak kullanılabilirliği test edilmiştir. Bununla birlikte, hazırlanan formülasyonlar muhafaza koşullarının belirlenmesi açısından +4 ve 30 oC'da 6 ay stabilite testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, şeftali çekirdeği yağı içeren cold krem ve hidrofilik merhem bazlı sıvağlara pH, viskozite ve mikrobiyolojik kontaminasyon testleri de yapılmıştır. Hazırlanan formülasyonlar üzerinde yapılan testler sonucunda tüm formülasyonların; pH'sının 5,5-7.5 arasında, viskozluğun ise; 60000-70000 cps olduğu ve mikrobiyolojik açıdan kullanıma uygun oldukları tespit edilmiştir. Mikrobiyolojik testler sonucunda hiçbir formülasyonda herhangi bir kontaminasyona rastlanmamıştır. Formülasyonların fibroblast hücrelerinde antioksidan etkileri incelenerek, yaşlanma karşıtı ürün olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir. Sağlıklı gönüllülerde yapılan kısa süreli testler neticesinde; formülasyonların iritan etki göstermediği, özellikle kuru ciltlerde yağlanmayı arttırarak kırışıklıkların oluşmasını önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kısaca özetleyecek olursak, şeftali çekirdeği yağı, yaşlanma karşıtı (anti-aging) krem formülasyonlarında etkin ve güvenli bir biçimde kullanılabilecek bir hammaddedir.
Özet (Çeviri)
Peach kernel oil has rich content of A, B and E vitamins as well as some basic fatty acids like oleic and linoleic acids. It is a light, contentful, ultra structured easily penetrating nutritious oil that has softening function suitable for all skin types. It's been preferred in numerous cosmetic and dermacosmetic formulations due to its great moisturizing and elastizing characteristics by preventing the regeneration and dehydration of skin. In this study, the effectiveness of this oil in anti-aging formulations was determined by investigating the fattening effects of various cosmetics formulations (e.g. cold cream and hydrophylic balm) prepared incorporating peach kernel oil at different concetrations (0.5-6% w/w). In addition, the prepared formulations were subjected to stability studies at +4 and 30oC for 6 months to determine the storage conditions. The change in pH and viscosity was tested. Moreover, microbiological stability was carried out. As a result, pH values of formulations were determined in the range of 5.5 – 6.5 whereas viscosity values were found to be between 60000-70000 cps. They were microbiologically suitable to be used as cosmetics products since no microbiological contamination was determined. Oxidative stres is important with respect to aging of skin. Thus, antioxidant effect of the formulations were tested on skin fibroblast cell lines, indicating the effectiveness of the products as well as peach kernel oil for antiaging purposes. As result of in vivo short time effectiveness tests conducted on healthy volunteers, it was determined that they cause no irritation and may possess antiaging effect by enhancing level of oil in particularly dried skin. In short, it can be stated that peach kernel oil can be safely used in antiaging cream formulations as an active ingredient with high potential of antiaging effect.