Türkiye'de tarımsal ürünlerin pazarlanmasında kooperatiflerin payı
The Share of cooperatives in the marketing of agricultural products in Turkey
  1. Tez No: 22823
  2. Yazar: GÜL KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE TARIMSAL ÜRÜNLERİN PAZ ARLANMASINDA KOOPERATİFLERİN PAYI Gül KARAASLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışmanı: Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Sayfa: 189 Jüri : Prof Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof Dr. Ayhan TAN Prof Dr. Nurettin YILDIRAK Bu araştırmanın amacı, çeşitli tarım ürünlerinin pazarlanmasında kooperatiflerin payının tespit edilmesidir. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: Kooperatiflerin tarımsal ürün pazarlamasında aldıkları paylar, pamuk ve soyada; %40*ın üzerindedir, ayçiçek yağı, kuru incir, fındık, gülçiçegi ve yaş ipek kozasın da; %20-40 arasındadır. Çekirdeksiz kuru üzüm, kırmızı biber ve tiftikte; %10-20 arasındadır, yerfıstığı, çilek, soğan, sarımsak, patetes, süt, bal, su ürünleri, çekirdekli kuru üzüm, antepfıstığı, sofralık zeytin, turunçgiller ve şarapta; %2-10 arasındadır, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, elma, şeftali, erik, armut, kayısı, yumurta, taze sebze, çekirdekli yaş üzüm ve zeytinyağında; %2'nin altındadır. Kooperatiflerimizin destekleme konusu ürünlerin pazarlanmasında daha fazla pay aldığı saptanmıştır. AT Ülkelerine göre kooperatiflerimizin tarımsal ürün pazarlamasında fazla bir paya sahip olmadığı ve gelişmeler kaydetmesi gerektiği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kooperatif, Pazarlama, Tarımsal ürünler, Desteklenen ürünler, Kooperatiflerin ürün Alımları, Kooperatiflerin Payı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE SHARE OF COOPERATIVES IN THE MARKETING OF AGRICULTURAL PRODUCTS IN TURKEY Gül KARAASLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Page:189 Jury : Prof Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof Dr. Ayhan TAN Prof Dr. Nurettin YILDIRAK The purpose of this research is to determine the share of the cooperatives in marketing of agricultural products. The research findings can be summarized as follows: The share of the cooperatives in marketing of agricultural products is over 40% in cotton and soy beans; between 20% and 40% in sunflower oil, dry figs, hazelnuts, rose flower and wet silk cocoons, 10% and 20% in seedless raisins, red peppers and mohair %2 and %10 in peanuts, strawberry, potatoes onion, garlic, pistachios, edible dives, oranges, lemons and the like wine, milk, honey, fisheries and below, 2% in beans, chick peas, red lentils, apples, peaches, plums, pears, apricot, fresh vegetable, seeded grapes and olive oil. It has been observed that cooperatives have larger shares in the marketing of farm products supported by the state. It is understood that cooperatives do not have a larger share in the marketing of agricultural product compared to EC countries and this share has to be improved. KEY WORDS : Cooperative, Marketing, Agricultural products, Farm Products supported, Cooperatives* purchases of products, The Share of the Cooperatives.