Meziyal temporal lob epilepsisi tanısı alan ve ilaç tedavisine iyi yanıtlı hastalar ile ilaç tedavisine dirençli hastaların bellek ve dikkat testlerinin karşılaştırılması
Comparison of drug responsive and pharmacoresistant MTLE patient interms of memory and attention function
  1. Tez No: 389909
  2. Yazar: SİBEL ÇELİKER USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNNİSA DİLEK ATAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ilaca yanıtlı MTLE hastalarının, dikkat ve bellek fonksiyonlarını ilaca dirençli olan hastalarla karşılaştırarak, nöbet sıklığının bu fonksiyonlara olan etkisini ve bu fonksiyonların hastalık lokalizasyonu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: MTLE tanısı almış olan, ilaca yanıtlı grup olarak en fazla iki AEİ alan ve ayda ikiden az kompleks parsiyel nöbet veya yılda 2 den az sekonder jeneralize nöbet geçiren 34 hasta; ilaca dirençli grup olarak da bu nöbet kriterleri dışında kalan 45 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hastaların 40'ı sağ MTLE, 39'u sol MTLE idi. Hasta ve kontrol gruplarına, dikkati değerlendirmek için Digit Span testi, belleği değerlendirmek için SBST, Mantıksal Bellek Testi ve WMS Görsel Bellek Testi kullanıldı. Frontal lob fonksiyonlarını değerlendirmek için ise stroop testi, verbal akıcılık testi, ardışık kategori adlandırma testi uygulandı. BULGULAR: Hastalardan İDG'ta yer alanların hastalık başlama yaşı İYG'ta yer alan hastalara göre küçük, hastalık süresi ise uzun bulundu. Her iki grup da bellek ve frontal lob işlevi değerlendiren testlerde kontrol grubuna göre anlamlı derecede başarısız bulundu. Ek olarak, İDG'da yer alan hastaların dikkat fonksiyonu da anlamlı derecede başarısız bulundu. Hem sağ hem de sol MTLE li hastaların dikkat, bellek ve frontal lob fonksiyonları kontrol grubuna göre anlamlı derecede başarısızdı. Sol MTLE'li hastalar sözel belleği değerlendiren testlerde sağ MTLE'li hastalara göre anlamlı derecede başarısız bulundu. SONUÇ: MTLE olgularında bellek fonksiyonundaki bozulmanın hipokampal patolojiden dolayı ilişkisi daha net bilinmesine rağmen, dikkat ve frontal lob fonksiyonunda da bozulma görülebilmektedir. Araştırmalarımız sonucunda İYG'ta yer alan hastaların dikkat fonksiyonunu kontrol grubu ile aynı, İDG'ta yer alan hastaların ise anlamlı olarak daha başarısız bulmamız bize, dikkat fonksiyonundaki bozulmada asıl sebebin nöbet sıklığı olduğunu düşündürmektedir. Her iki grubun da belleği değerlendiren testlerde başarısız olması saptanan bellek bozukluğunun altta yatan patoloji ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca tüm olguların frontal lob fonksiyonlarını kontrol grubuna göre daha başarısız bulmamız temporal ve prefrontal alanlar arasındaki yoğun etkileşim nedeniyle olabileceğini düşündürmüştür. Sol MTLE'li hastalarda görsel bellekte bozulma saptamamız, sağ MTLE'li hastalarda da sözel bellek bozukluğu saptamamız materyale özgü bellek bozukluğu kavramının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşündürmüştür ya da bu işlevlerin daha özgün nöropsikometrik araçların geliştirilmesi ve spesifik kognitif alanlardaki etkilenmeyi ayırt edilebilecek bataryalarla değerlendirilmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to compare memory, verbal attention, executive function of drug responsive MTLE patient pharmacoresistant MTLE patients. We investigated the effect of seizure frequency and lateralization in memory attention and executive function. METHODS: The included MTLE patients were divided in to two groups according to seizure frequency indicating the response to antiepileptic drug (AED)s. The good-responder group (GRg n:34) and the pharmocoresistant group (PRg n:45). GRs were described as patients who had no more than two complex partial seizure during a one months period or no more than two secondarily generalized seizures during a one year period while they were receving one or two antiepileptic drug. PR patients were those who did not fulfill the GR seizure criteria while they were receiving two antiepileptic drug. 40 of patients were right and 39 of patients were left. To evaulate the attention, Digit Span; to evaluate memory, Verbal Memory Test and WMS Visual Memory test and to evaluate the executive functions, Stroop Test, Verbal Fluency Test, verbal fluency with alternating categories were applied. RESULTS: Age of disease onset in PRg were younger compared to GRg and the duration of the disease were longer. Both of GR and PR patient group had poorer memory than the controls in all memory tests. However, the comparison of GR group with PR group revealed that verbal attention test was significantly worse in PR group. Both of right MTLE and left MTLE patients had poorer memory,attention and executive function than the controls. The analysis of verbal memory functions revealed a remarkable difference in all parameters tested between right and left MTLE patients,demonstrating poor verbal function in left MTLE. CONCLUSION: In MTLE cases, although memory impairment is well known in relation to underlying hippocampal pathology , verbal attention deficit and frontal lobe dysfunction may be seen. In our study, verbal attention were similar between the patients with drug responsive group and control group, pharmacoresistant patients were significantly worse and this result reveal that seizure frequency is the prabable reason of verbal attention deficit. However, memory impairment in both of groups show that memory dysfunction is the result of underlying pathology. Executive functions were worse in all patients compared to control group, temporal lobe and prefrontal lobe, this may be related to intense network between frontal and temporal lobe.Presence of nonverbal memory deficit in left MTLE and verbal memory deficit in right MTLE show that material spesific memory dysfunction requires overview and more spesific neuropsychological tests should be improved.