Mezyal temporal lob epilepsisinde nöronal otoantikorların elektrofizyolojik klinik ve diğer laboratuvar bulguları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of neuronal auto-antibodies in mesial temporal lobe epilepsy and their association with clinical, electrophysiological and other laboratory findings
- Tez No: 444027
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda mezyal temporal lob epilepsisi ve hipokampal sklerozu (MTLE-HS) olan hastalarda çeşitli nöronal otoantikorlar bildirilmiştir. MTLE-HS ile otoimmunite arasındaki ilişki bilinmesine rağmen henüz bu konuda sistematik bir tarama yapılmamıştır ve ilişkili EEG ve klinik bulgulara ait bilgi yoktur. Sık görülen ve ilaca dirençli bir epilepsi sendromu olan MTLE-HS'li hastalardan oluşan geniş ardışık bir seride otoantikorların sıklığını belirlemenin yanı sıra klinik ve EEG bulgularını da içeren laboratuvar ipuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. MRG kriterlerini doldurarak HS tanısı alan ardışık MTLE olguları dahil edildi. Etik kurul onayı ve imzalı onamları alındıktan sonra hasta ve çeşitli kontrol gruplarının (80 olgu) serumları 8 otoantikor açısından incelendi. Hastalara ait mevcut tüm klinik, laboratuvar ve EEG bulguları (rutin EEG, video–EEG, invaziv monitorizasyon) değerlendirildi. Antikor saptanan grupla saptanmayan grupların özellikleri karşılaştırıldı. 111 hasta içinden 11 hastada CASPR2, 4 hastada voltaj kapılı potasyum kanalı, 5 hastada glisin, 4 hastada N-metil-D-aspartat ve 1 hastada ise GABAA reseptörlerine karşı otoantikor saptandı. Status epileptikus, psikoz tanısı, PET/SPECT bulgularında temporal ve temporal dışı tutulum birlikteliği otoantikor saptanan grupta istatistiksel olarak anlamlıydı. İkili regresyon analizinde ise status epileptikus, psikoz tanısı ve mental retardasyon, VGKC alt grubunu antikor saptanmayan gruptan ayırt eden özelliklerdi. 404 iktal EEG kaydını içeren toplam 478 EEG incelemesinde ise antikor saptanmayan grupla antikor saptanan grup ve VGKC alt grubu arasında istatistiksel farklılık izlenmedi. Geniş bir MTLE-HS serinde yapılmış olan bu ilk sistematik çalışma, daha sık olarak VGKC kompleks grubunda olmak üzere çeşitli nöronal antikorların bu tabloda %22,5 oranında görüldüğünü göstermektedir. Klinik ve laboratuvar bulguları MTLE-HS sendromu içinde VGKC kompleksi otoimmunitesi ile ilişkili bir alt grubun olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, various neuronal auto-antibodies (NAbs) have been reported in patients with mesial temporal lobe epilepsy with hippocampal sclerosis (MTLE-HS). Although the relation of MTLE-HS with autoimmunity is already known, a systematic screening has not been established yet and there is no data on related EEG and clinical findings. Our aim was to investigate the prevalence of NAbs in a large consecutive series with MTLE-HS and to elucidate the clinical and laboratory clues including EEG for detection of NAbs in this prototype of frequent, drug-resistant epilepsy syndrome. Consecutive patients diagnosed with MTLE fulfilling the MRI criteria for HS were enrolled. The sera of patients and various control groups (80 subjects) were tested for 8 NAbs after ethic approval and signed consents. All available clinical, laboratory findings and EEGs (routine, video-EEG and invasive monitoring) were evaluated. The features of seropositive versus seronegative groups were compared. We found autoantibodies against CASPR2 in eleven, uncharacterized VGKC complex antigens in four, GLYR in five, NMDAR in four and GABAAR in one patient out of 111 MTLE-HS patients and in none of the control subjects. The history of status epilepticus, diagnosis of psychosis and PET/SPECT findings in temporal plus extratemporal regions were found significantly more frequent in the seropositive group. Binary logistic regression analysis disclosed that status epilepticus, psychosis and mental retardation were statistically significant variables to differentiate between VGKC complex subgroup versus seronegative group. In a total of 478 EEG investigations including 404 ictal recordings, there were no differences between the seropositive group, seronegative group and VGKC complex/ CASPR2 subgroup. This first systematic screening study of various NAbs showed 22.5% seropositivity belonging mostly to VGKC complex antibodies in a large consecutive series of patients with MTLE-HS. Clinical and laboratory findings indicated a VGKC complex autoimmunity-related subgroup in the syndrome of MTLE-HS.