Tabiat varlığı koruma nitelikli arazi nesnesi yönetimine esas konumsal veri altyapılarının geliştirilmesi
Qualified in the presence of nature as a basis for development of spatial data infrastructure for the management of a land object
  1. Tez No: 389923
  2. Yazar: MERVE ÖZLEM MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ile Trabzon ili bünyesinde seçilen pilot bölgelerde koruma alanları ve tabiat varlıkları içerikli arazi nesnelerinin tespiti ve doğal sit alanı yönetimine yönelik bilgi sisteminin kurulması adına öncelikle UML diyagramlarının oluşturulması amaçlanmaktadır. Ülkemizde kadastro çalışmaları ile mekânsal bilgi sistemi altyapısının kurulması hedeflenmektedir. Burada en önemli husus kadastro 2014'de tanımlanan arazi nesnelerinin tespit edilmesi ve kadastro mantığı ile 3 boyutlu ölçülerek kayıt altına alınmasıdır. Bu kapsamda doğal sit alanı sınırlarının 3 boyutlu tespiti, mevcut kullanımlarının belirlenmesi, doğal sit özelliği katan arazi nesnelerinin ve özelliklerinin tespiti, mülkiyet yapısı, üzerinde ya da dışında mevcut kültür varlığı olarak tescilli binaların ve doğal karakteri korunacak alanların tespiti, doğal sit alanı etkileşim sahasına giren parsellerin belirlenmesi, habitatlar, tür çeşitliliği (flora ve fauna) ve yayılım sınırları gibi doğal sit alanlarında mevcut arazi nesnesi kapsamında ki bütün verilerin belirli standartlarda ölçümü ve tespiti ve toplanması ile bir bilgi sistemi altyapısının kurulması hedeflenmektedir. Çalışmanın sonucunda, Trabzon özelinde ancak diğer bölgelerde hazırlanacak projeler için de önemli referans altlığı oluşturacak birçok konumsal sorgulamalar ve buna bağlı çıktı ürünlerinin oluşturulması ve sağlıklı karar destek mekanizmasının kurulması sağlanacaktır. Bu kapsamda bir Unified Modeling Language(UML) diyagramları yardımı ile veri tabanı tasarımı gerçekleştirilmiş ve doğal sit alanları için mekânsal bilgi sistemi altyapısı kurma amacına yönelik altyapı çalışmaları örnek bölgelerde oluşturularak mevcut teknik, yasal ve kurumsal sorunlar tespit edilerek bu tür alanlar için sürdürülebilir arazi yönetimi kapsamında görüş geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to create UML diagrams in order to ascertain the protected areas and land properties containing natural heritage in the chosen pilot areas within the scope of Trabzon, and to establish information system related to natural protected area administration. In our country, it is intended to establish spatial information system infrastructure through cadastral work. In such a system, beginning from official borders, natural protected areas, specially protected environment areas, officially registred buildings and interaction site borders, specific targeted land borders, and the rights established on these should be recorded considering properties. In this context, tridimensional detection of natural protected areas, defining their current use, detecting the land objects rendering a particular place as a natural protected area, property structure, detecting registered buildings containing cultural property and areas whose natural characteristics should be protected, specifying the parcels in the natural protected areas interaction site, habitations, diversity of species (flora and fauna), and measuring according to certain standards, detecting and collecting all the data about land properties in natural protected areas such as propagation borders are targeted. At the end of this study, specifically in Trabzon yet which will provide important reference base for the projects to be prepared in other regions, many positional examinations will be conducted and reliable decision support mechanism will be created. In this context, the database has been designed with the help of Unified Modeling Language diagrams; and views about sustainable land administration has been formed by conducting infrastracture works in sample sites for the aim of establishing spatial information system infrastracture for natural protected areas and by detecting the current technical, legal, and institutional problems.