Gemi ve uçak personeli arasında emniyet kültürü algısının karşılaştırılması
Comparison of safety culture between seafarers and aircrew
- Tez No: 389925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde iş kazaları gelişen teknolojiye ve emniyet kurallarına rağmen halen devam etmektedir. Yaşanılan kazalar sonucunda can kaybı başta olmak üzere büyük çevre felaketleri de meydana gelmektedir. Kazaların en aza indirilebilmesi için emniyetli çalışmanın öneminin algılanması gereklidir. Emniyet kültürü meslek gruplarına ve milletlere göre farklılık gösterdiği bilinmektedir. Emniyet algısının üst seviyelere çıkartılması kazaların oluşmasını en aza indirmek için temel rol oynayacağı açıktır. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar bu sektörlerde verilen emniyet eğitimine katkı sağlayacaktır. Emniyetli bir çalışma yapılabilmesi için kişilerin yeterli emniyet kültürü algısının olmasının yanı sıra çevrenin yapılan işe uygun olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda iş kazası riskleri en aza inmektedir. Bu çalışma ile taşımacılık sektörünün iki önemli ayağı olan havacılık ve denizcilikte emniyet kültürü algısının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu sektörler uluslararası kuralların yoğun olarak uygulandığı alanlardır. Anket yöntemi kullanılan çalışmada denizcilik için gemi kaptanı, II. kaptan, zabitler ve liman çalışanları üzerinde, havacılık sektöründe ise pilot, II. pilot, kabin ve yer personeli ile çalışma yapılarak mesleklerin ve meslek gruplarının emniyet kültürü algısı arasında karşılaştırma yapılmış ve farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışma sonunda, elde edilen veriler doğrultusunda sektör çalışanlarının emniyet kültürü algısının daha yüksek seviyeler çıkartılması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra çalışanların emniyet kültürü algısı arttırılarak kaza risklerini azaltılması yönünde olumlu bir etkisi olacağı düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays work accidents continue to happen despite the developed technology and safety measures. These accidents cause catastrophic environmental disasters and most importantly, loss of life. In order to minimize the work accidents, importance of safety measures must be perceived. It is known that the comprehension of the safety culture varies among nations and occupational groups. It is obvious that improving the perception of safety culture will play an essential role in minimization of work accidents. Results of this study will contribute to the safety training of these occupational groups. Along with convenient work environment, personnel should have adequate safety perception in order to perform a safe operation. Procuring these conditions minimize the risks of a working accident. In this study, safety culture perceptions of the aviation and maritime sectors, which are two important legs of the transportation, are compared. These are the sectors which international regulations are used intensively. In this study, for maritime sector; ship captain, officers, and port workers, for aviation sector; pilot, second pilot, cabin crew and ground personnel safety perceptions were compared and differences were determined by using survey method. According to the results and obtained data, it is aimed to improve the perception of safety culture among sector personnel. Furthermore, it is suggested that there would be a positive effect to minimize the accident risk by improving the perceptions of the personnel safety culture.