Malatya Arapgir yöresi meşe baltalıklarının toprak üstü biyokütlesi
Aboveground biomass of oak coppices in Malatya-Arapgir region
- Tez No: 389926
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Malatya-Arapgir yöresi meşe baltalıklarının topraküstü biyokütlesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Malatya Orman İşletme Müdürlüğüne Bağlı Arapgir Orman İşletme Şefliği sınırları içinden 30 örnek alan, 30 örnek ağaç alınmıştır. Ölü örtü örneklemesi için 30 örnek alanın her birinde 4'er adet olmak üzere 120 adet ölü örtü örneği, ölü odun örneklemesi için 8 örnek alandan ölü odun örneği alınmıştır. Yapılan işlemler ve analizler sonucunda gövde biyokütlesinin 8.3 t/ha ile 44.0 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 20.0 t/ha olduğu, dal biyokütlesinin 3.8 t/ha ile 30.4 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 8.8 t/ha olduğu bulunmuştur. Yaprak biyokütlesinin 0.6 t/ha ile 3.0 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 1.4 t/ha olduğu, kabuk biyokütlesinin 1.8 t/ha ile 9.1 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 4.4 t/ha olduğu sonucuna varılmıştır. Ağaç biyokütlesinin 16.9 t/ha ile 86.4 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 34.6 t/ha olduğu bulunmuştur. Ölü örtü biyokütlesinin 2.6 t/ha ile 11.8 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 6.0 t/ha olduğu bulunmuştur. Ölü odun biyokütlesinin ise 1.4 t/ha ile 1.8 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 1.6 t/ha olduğu bulunmuştur. Çalışma sonucunda Malatya-Arapgir yöresi meşe baltalıklarının topraküstü biyokütlesinin 23.2 t/ha ile 91.2 t/ha arasında değiştiği ve ortalama 41.3 t/ha olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, was aimed to determine the aboveground biomass of oak coppices in Malatya-Arapgir region. For this purpose 30 sample plots and 30 sample trees were taken from oak coppices in Arapgir Forest Management Chiefdom, which is sub department of Malatya Management Directorate of Elazığ Regional Directorate of Forestry. 120 litters and 8 woody debris samples were taken from 30 sample plots. As a result of the analysis, stem biomass ranged 8.3 t/ha to 44.0 t/ha, branch biomass ranged 3.8 t/ha to 30.4 t/ha, leaf biomass were ranged 0.6 t/ha to 3.0 t/ha , bark biomass ranged 1.8 t/ha to 9.1 t/ha and tree biomass were ranged 16.9 t/ha to 86.4 t/ha. Biomass ranged 2.6 t/ha to 11.8 t/ha in litter and were ranged 1.4 t/ha to 1.8 t/ha in woody debris. Above-ground biomass 41.3 t/ha as average in Malatya-Arapgir oak coppices.