Kavak yaprak böceği (Crepidodera aurata (Marsham), Coleoptera:Chrysomelidae)'nde bir mikrosporidyumun izolasyonu, karakterizasyonu ve farklı populasyonlardaki dağılımı
Characterization of a new microsporidium pathogen (protista) from poplar leaf beetle (Crepidodera aurata (Marsham), Coleoptera:Chrysomelidae) and different populations distribution
- Tez No: 389927
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu yüksek lisans tezinde; dünyada ve ülkemizde kavak ağaçlarında önemli kayıplar meydana getiren Kavak Yaprak Böceği (Crepidodera aurata (Marsham); Coleoptera: Chrysomelidae)'nde doğal enfeksiyona neden olan bir mikrosporidyum patojeninin karakterizasyonu ve farklı populasyonlardaki dağılımı çalışıldı. 2013 – 2014 yılları arasında 10 farklı lokaliteden toplanan C. aurata erginleri üzerinde ışık mikroskobu ile 40X ve 1000X'lik büyütmelerde incelemeler yapıldı. Spor morfolojisi bakımından farklı gözüken iki mikrosporidyum izolatı tespit edildi. Disekte edilen taze preparatlarda izolat 1'in boyu 3.66- 5.66 m ve eni 1.35- 2.22 µm olarak, izolat 2'nin boyu 2.44-3.55 m ve eni 1.25- 1.55 m olarak ölçüldü. Enfeksiyonlar konak böceğin hemolenf, malpigi tüpleri ve bağırsak dokularında gözlendi. Elektron mikroskobisi (TEM) ile patojenin ultrastrüktürel yapısı belirlendi. Spor safhası üzerinde yapılan ultrastrüktürel incelemeler sonucunda patojenin; monokaryotik, polarfilament sayısı 8, spor duvarı kalınlığı 120-125 nm ve polar filament çapının 80-95 nm olduğu tespit edildi. Tez süresince örnekleme yapılan 10 farklı lokaliteden 7'sinde enfeksiyon tespit edildi. İncelenen 1728 böcekte enfeksiyon oranı % 4,51 olarak bulundu. Bazı populasyonlarda enfeksiyon oranının % 25'e çıktığı tespit edildi. Bu tez çalışmasında C. aurata'nın doğal populasyonlarında hastalık oluşturan bir mİkrosporidyum patojeninin karakterizasyonu ve dağılımı dünya literatürü için ilk kez verilme ktedir.
Özet (Çeviri)
A microsporidium species detected from Poplar leaf beetle (Crepidodera aurata (Marsham); Coleoptera: Chrysomelidae) which cause important damage in poplar trees in our country and worldwide was characterized in this study. The adults were studied in different 10 locality between the years 2013 – 2014. Fresh preparations were dissected and examined under the light microscope with magnifications 40x-1000x. Isolat 1 dimensions were measured as 3.66-5.66 x 1.35-2.22 m and isolat 2 2.44-3.55 x 1.25-1.55 m in fresh preparations dissected. Infection was observed in many tissues and organs such as glands, malpighian tubules, intestine of host and the life cycle of the microsporidian. Ultrastructural features of the pathogen were determined with electron microscopy. According to ultrastructural studies on pathogen spore; this pathogen is monocharyotic and it has 8 polar filament, 120-125 nm spore wall thickness and 80-95 nm polar filament dimension. The infection was detected in 7 out of 10 different localities which sampling during thesis. İnfection rate was found to be 4,51 percent in examined 1728 insects. İt was found that the rate of infection was found to be 25 percent in some populations. İt is given for the first time for the literature of the world that a characterization and distribution of microsporidia pathogen which causes diseases in natural populations of C. aurata in this thesis.