Güneydoğu Karadeniz fotosentetik picoplankton komünitelerinin mevsimsel dağılımının ve yapısının flowsitometrik yöntemlerle belirlenmesi
Determinig seasonal distribution and structure of South-eastern Black Sea photosynthetic picoplankton communities with flow cytometric methods
  1. Tez No: 389932
  2. Yazar: ÜMİT DOKUZPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUZAFFER FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Samsun - Bafra ile Artvin - Hopa arasında belirlenen 40 istasyonda ototrofik pikoplankton kommünitelerinin Dağılımı ve yapısı incelenmiştir. Örnekler şubat 2013 ve aralık 2013 tarihleri arasında toplam dört kez alınmıştır. En yüksek Synechococcus Yoğunluğuna AA4 istasyonunda 4, 4×105 hücre ml-1 ile ağustos ayında rastlanılmıştır. Yüzeydeki En düşük Synechococcus yoğunluğuna ise OF2 istasyonunda 1, 8×104 hücre ml-1 ile aralık ayında rastlanılmıştır. Yüzeydeki en yüksek pikoökaryot yoğunluğu SM1 istasyonunda 1.104 hücre ml-1 ile ağustos ayında rastlanmıştır.Yüzeydeki en düşük pikoökaryot yoğunluğuna SB4 istasyonunda 1, 4×102 hücre ml-1 ile aralık ayında rastlanmıştır.Yüzeydeki en yüksek nanoökaryot yoğunluğu SM1 istasyonunda 2×103 hücre ml-1 ile ağustos ayında .yüzeydeki en düşük nanoökaryot yoğunluğuna TY2 istasyonunda 5 ml-1 ile aralık ayında rastlanmıştır. Çalışmada pikoplankton hücre yoğunluğu kış ve sonbahar mevsiminde oldukça düşüktür. Hücre yoğunlukları Aralık ve Mayıs aylarında minumum seviyelerdeyken, ağustos ayında maksimum seviyelere yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution and structure of photosynthetic picoplankton communities were investigated at 40 stations between Samsun - Bafra and Artvin – Hopa. Samplings were performed four times between February 2013 and December 2013. Highest synechococcus density were encountered at AA4 station with 4, 4.105 cell ml-1 in August. Lowest synechococcus density were encountered at OF2 station with 1, 8.104 cell ml-1 in december on the surface. Highest picoeukaryotes density were encountered at SM1 station with 1.104 cell ml-1 in August. Lowest picoeukaryotes density were encountered at SB4 station with 1, 4.102 cell ml-1 december on the surface. Highest nanoeukaryotes density were encountered at SM1 station with 2.103 cell ml-1 in August. lowest nanoeukaryotes density were encountered at TY2 station with 5 cell ml-1 december on the surface. Picoplankton cell density was quite low in winter and autumn in the study. While the cell densities were minimum in december and may, in it has reached the maximum in august.