Bulanık çıkarım tabanlı bir model yardımıyla tedarikçi güvenilirliğinin analizi
Analysis of the supplier reliability with a model based on fuzzy inference system
- Tez No: 389933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tedarikçi seçimi birçok faktörün değerlendirildiği kapsamlı bir süreçtir ve tedarikçi seçimini etkileyen stratejik faktörlerden birisi de tedarikçi güvenilirliğidir. Literatürde çeşitli yöntemlerle tedarikçi performansını değerlendiren birçok çalışma bulunmaktadır. Fakat bu çalışmaların çoğunda, tedarikçi güvenilirliğini etkileyen parametreler göz ardı edilmiştir. Bu çalışmada literatürden farklı olarak tedarikçi güvenilirliğini etkileyen parametrelerin belirlenmesi ve bu parametrelerin önem derecelerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak kapsamlı bir yayın taraması yapılmış ve tedarikçi güvenilirliğini etkileyen parametreler zamanlama, miktar, kalite, esneklik, deneyim, sürdürülebilirlik ve fiyat olarak tespit edilmiştir. Ardından parametre ağırlıkları farklı sektörlerde çalışan uzman görüşlerine dayanarak bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) tekniği ile hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda parametrelerin sıralaması Kalite (0,36), Zamanlama (0,20), Fiyat (0,16), Sürdürülebilirlik (0,09), Miktar (0,07), Esneklik (0,06) ve Deneyim (0,06) olarak bulunmuştur. Çalışmanın devamında bulanık çıkarım tabanlı bir risk değerlendirme modeli yardımıyla savunma sanayinde faaliyet gösteren bir işletmenin tedarikçileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, tedarikçi güvenilirliğini etkileyen parametrelerin önem derecesinin sektörler arasındaki değişiminin ortaya koyulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is a comprehensive process in which lots of factors are being evaluated and one of the strategic factors that affect supplier selection is supplier reliability. There are a lot of of studies that use different models on evaluation of supplier performance in the literature. However, only few of these studies consider supplier's reliability as a parameter. Differ from the literature, this study aims to determine the parameters which affect the reliability of the supplier and calculate the degree of importance of them. In the scope of this study first a comprehensive literature review is conducted and the parameters affecting the supplier reliability is detected as timing, quantity, quality, flexibility, experience, sustainability and price. Then, the important degrees of the parameters is calculated by fuzzy Analytic Hierarchy Process (AHP) technique based on opinions of experts working in different sector. According to the results, the rank of these parameters is obtained as Quality (0,36), Timing (0,20), Price (0,16), Sustainability (0,09), Quantity (0,07), Flexibility (0,06) and Experience (0,06).Moreover, suppliers of a company from defense industry are evaluated using the risk assessment model based on fuzzy inference system. In addition, it is also aimed at presenting the change on importance degrees of the parameters with respect to the sectors