Poliheterosiklik biyoaktif bileşiklerin sentezi
Synthesis of polyheterocyclic bioactive compounds
  1. Tez No: 389931
  2. Yazar: SERAP BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Başka yollarla elde edilemeyen ve 7-aca iskeleti içeren 1,3-tiyazol bileşiklerinin (72, 73) sentezi için, 1,3-tiyazol-2(3H)-ilidenaminobenzensülfonil klorürlerin 7-aca ile kondenzasyonuna başvurulmuştur. Birer imin bileşiği olan 76-81 nolu bileşikler etil 4-(4-amino-2-florofenil)piperazin-1-karboksilat (75)'in çeşitli aromatik aldehitler ile muamelesi sonucu sentezlenmiştir. Piperazin halkası içeren triazol türevleri olan 86, 96 113 nolu bileşikler, 1,3-tiyazol türevi olan 87, 94; 1,3-oksazol türevi olan 93 nolu bileşik, karşılık gelen aminler olan etil 4-(4-amino-2-florofenil)piperazin-1-karboksilat (75), etil 4-(2-hidrazino-2-oksoetil)piperazin-1-karboksilat (91) ve 2-[4-(4-florofenil)piperazin-1-il]asetohidrazit (111) bileşiklerinden başlanarak elde edilmiştir. Yine bu başlangıç bileşikleri (75, 91 ve 111) çeşitli halka kapanmaları üzerinden 1,3,4-tiyadiazol türevlerine (85, 95), 1,3,4-oksadiazol türevlerine (88, 97) dönüştürülmüştür. Birer konazol türevi olarak düşünülebilen 104 ve 105 nolu bileşiklerin sentezi ise, 96 nolu triazolden başlanarak gerçekleştirilmiştir. 88, 96, 97 ve 113 Nolu aktif hidrojen bileşiklerinin formaldehit varlığında uygun aminler ile muamelesi karşılık gelen Mannich bazlarının (89, 98-102, 107-109, 114-117) oluşumuna yol açmıştır. Sentezlenen bütün yeni bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler kullanılarak aydınlatılmış ve biyolojik aktiviteleri incelenerek içlerinden bazılarının iyi derecelerde aktivite gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The synthesis of 1,3-thiazoles containing 7-aca skeleton (72, 73), which could not be obtained by other methods, was performed from the condensation of 1,3-thiazol-2(3H)-ylidenaminobenzensulfonyl chlorides with 7-aca. The imine compounds 76-81, were obtained from the reaction of ethyl 4-(4-amino-2-fluorophenyl)piperazin-1-carboxylate (75) withseveral aromatic aldehydes. Piperazine containing triazoles 86, 96 113; 1,3-thizoles 87, 94; 1,3-oxazole 93, were synthesized starting from the corresponding amines etil 4-(4-amino-2-fluorophenyl)piperazin-1-carboxylate (75), ethyl 4-(2-hydrazino-2-oxoethyl)piperazin-1-carboxylate (91) and 2-[4-(4-fluorophenyl)piperazin-1-yl]acetohydrazide (111). These precursors (75, 91 ve 111) were converted to the corresponding 1,3,4-thiadiazoles (85, 95) and 1,3,4-oxadiazoles (88, 97) via several steps. The synthesis of compounds 104 and 105, which can be considered as conazole derivatives, was carried out starting from the triazole, 96. The treatment of the active hydrogen compounds 88, 96, 97 and 113 with suitable amines in the presence of formaldehyde afforded the corresponding Mannich bases (89, 98-102, 107-109, 114-117). The structures of the obtained compounds were confirmed by on the basis of spectroscopic methods. All the new compounds were screened for their biological activities and some of them were found to be active.