Çeşitli ağartma maddelerinin ağaç türleri odunlarının yüzey işlem özelliklerine etkisi
Effect of surface treatment of various properties bleaching agent tree species of wood
  1. Tez No: 389939
  2. Yazar: ÖZLEM BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada ağartma maddelerinin ülkemizde ticari önemi olan ağaç türleri odunlarının verniklenebilme özellikleri üzerime etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 5 farklı ağartma maddesi; sodyum hidroksit-hidrojen peroksit, oksalik asit, perasetik asit, 1/3 seyreltilmiş perasetik asit, 1/6 seyreltilmiş perasetik asit ve 4 farklı ağaç türü; yapraklı ağaç türlerinden Doğu Kayını (Fagus Orientalis Lipsky.) ve Sakallı Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. Barbata (C.A.Mey.) Yalt.) ile iğne yapraklı ağaç türlerinden Doğu Ladini (Picea Orientalis L. (Link.)) ve Doğu Karadeniz Göknarı (Abies nordmanniana subsp.) kullanılmıştır. Vernik türü olarak selülozik vernik seçilmiştir. Ayrıca, belirtilen boyutlarda deneme örnekleri hazırlanmış ve örnekler üzerinde yoğunluk, pürüzlülük, kuru film kalınlığı, renk değişimi ve yapışma direnci hakkında incelemeler yapılmıştır. Sonuç olarak tüm ağaç türlerinde ağartma maddelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ağartma işlemleri sonrasında elde edilen Rz değerlerine bakıldığı zaman, en düşük sonuçları oksalik asit vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bleaching properties of some commercially important wood species were searched, this purpose five different bleach sodium hydroxide-hydrogen peroxide, oxalic acid, peracetic acid, peracetic acid diluted 1/3, 1/6 diluted peracetic acid and four different wood species (Beech and Alder As hardwoods, and Spruce and Fir as softwood); softwood species Beech (Fagus Orientalis Lipsky.), alder (Alnus glutinosa subsp. Barbata (C.A.Mey.) Yalt.), hardwood species East Laden (Picea Orientalis L. (Link.)), Eastern Black Sea Fir (Abies nordmanniana subsp.) were used. Varnish Cellulosic varnishes were used. Moreover determine effect of sawn types prepared and on samples investigated fiber directions, density, roughness, dry film thickness, discoloration and adhesion strength. Consequently, all wood species was determined effect on the surface roughness of the bleaching agents. When it looks; after bleaching was obtained the lowest results oxalic acid Rz value.