Determination, evaluation, and additive detection of imported wheat flour and comparison with produced local flour
İthal buğday ununun belirlenmesi, değerlendirilmesi, katkı maddesi tespiti ve üretilen yerli unla karşılaştırılması
  1. Tez No: 836965
  2. Yazar: ABDALQADIR MUAYAD ABDALJABAR AL KUBAISI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ, PROF. DR. SAAD İBRAHİM YUSUF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, çeşitli ülkelerden ithal edilen 12 çeşit unu incelemek ve değerlendirmek ve Irak'ın Anbar vilayetindeki yerel unlarla (devlet değirmenlerinden) karşılaştırmak amacıyla 27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, F8 tipinin en yüksek ortalama puana (91.40) sahip olduğunu, F11 tipinin ise en düşük ortalama puanı (85.37) kaydettiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar aynı zamanda protein içeriği açısından da tipler arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir; F7 tipi en yüksek ortalama puana (14.06) sahipken, F5 tipi en düşük ortalama protein içeriğine (11.23) sahip olmuştur. Nem içeriğine gelince, sonuçlar F1, F7 ve F10 tiplerinin en yüksek ortalama puanlara (sırasıyla 12.83, 12.96 ve 13.06) ve F6 tipinin en düşük ortalama puana (10.96) sahip olduğu tipler arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Elekten un geçirgenliği (8XX) açısından F5 tipi en yüksek ortalama puana (99.83) sahipken, F11 tipi en düşük geçirgenlik düzeyini (66.46) kaydetmiştir. F11 tipi en yüksek ortalama kül içeriğine (1.80) sahipken, F8 tipi en düşük ortalama puana (0.58) sahip olmuştur. Katkı maddeleri ve ağartma maddelerinin incelenmesinin sonuçları, F3, F5, F6 ve F7 tiplerinde (Azodi Karbon Amid) bileşiğinin varlığını göstermiştir. Ayrıca, F2, F4, F8, F9 ve F10 tiplerinin (Benzoil Peroksid) bileşiğini içerdiği tespit edilmiştir. Bileşik (Potasyum Bromat) F1 tipinde bulunurken, (Kalsiyum Peroksit) bileşiği F12 tipinde bulunmuştur. Çalışma, üretilen somun ekmeklerin duyusal değerlendirme özelliklerinde önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Analiz sonuçları, F7 uygulamasının kabuk rengi için en yüksek ortalama puana (9.80) sahip olduğunu gösterirken, en düşük ortalama puan (7.70) F6 uygulaması için kaydedilmiştir. Uygulamalar arasında iç doku homojenliği açısından önemli bir farklılık kaydedilmemiştir. Bununla birlikte, farklı ekmek türleri arasında ekmek içi hassasiyeti açısından önemli farklılıklar söz konusu olmuştur. F1 uygulaması en yüksek ortalama puana (9.50) sahipken, F9 uygulaması en düşük ortalama puana (8.20) sahip olmuştur. Kırıntı rengi için analiz, uygulamalar arasında açık ve önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. F6 ve F7 uygulamaları en yüksek ortalama puana (9.60) sahipken, F3 ve F9 uygulamaları en düşük ortalama puana (8.30) sahip olmuştur. Kırıntı yapısı ile ilgili olarak, F10 uygulaması en yüksek ortalama puana (9,20) sahipken, F4 uygulaması en düşük ortalama puana (7,80) sahip olmuştur. Tat ve lezzet incelemesinin sonuçları, F7 muamelesinin en yüksek ortalama puana (18,80) sahip olduğunu, F4 ve F5 uygulamalarının ise en düşük ortalama puana (sırasıyla 16,70 ve 17) sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on March 27, 2022, to examine and evaluate 12 types of imported flour from several countries and compare it with local flour (from governmental mills) in Anbar province, Iraq. The findings revealed that the F8 type had the highest average score (91.40), while the F11 type recorded the lowest average score (85.37). The results also indicated significant differences between the types in terms of protein content, where the F7 type had the highest average score (14.06) and the F5 type had the lowest average protein content (11.23). As for the moisture content, the results indicated significant differences between the types, where the F1, F7, and F10 types had the highest average scores (12.83, 12.96, and 13.06, respectively) and the F6 type had the lowest average score (10.96). The F5 type had the highest average score (99.83) in terms of flour permeability through the sieve (8XX), while the F11 type recorded the lowest level of permeability (66.46). The F11 type had the highest average ash content (1.80), while the F8 type had the lowest average score (0.58). The results of the examination of additives and bleaching agents showed the presence of the compound (Azodi Carbon Amide) in types F3, F5, F6, and F7. Additionally, types F2, F4, F8, F9, and F10 were found to contain the compound (Benzoyl Peroxid). The compound (Potassium Bromate) was found in type F1, while the compound (Calcium Peroxide) was found in type F12. The study revealed significant differences in sensory evaluation attributes of the produced loaf bread. The results of the analysis showed that the F7 treatment had the highest mean score (9.80) for crust color, while the lowest mean score (7.70) was recorded for the F6 treatment. No significant differences were recorded for crumb texture uniformity among the treatments. However, there were significant differences in crumb tenderness between the different types of bread. F1 treatment had the highest mean score (9.50), while F9 treatment had the lowest mean score (8.20). For crumb color, the analysis indicated clear and significant differences among the treatments. F6 and F7 treatments had the highest mean score (9.60), while F3 and F9 treatments had the lowest mean score (8.30). Regarding crumb structure, the F10 treatment had the highest mean score (9.20), while the F4 treatment had the lowest mean score (7.80). The results of the taste and flavor examination showed that the F7 treatment had the highest mean score (18.80), while the F4 and F5 treatments had the lowest mean score (16.70 and 17, respectively).