Coğrafi bilgi sistemi tabanlı Türkiye kıyı bölgeleri yat limanları envanteri
GIS based inventory of marinas on the coastal regions of Turkey
  1. Tez No: 154643
  2. Yazar: AHMET EVRİM KALEMDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
COĞRAFÎ BİLGİ SİSTEMİ TABANLI TÜRKİYE KIYI BÖLGELERİ YAT LİMANLARI ENVANTERİ ÖZET Coğrafi Bilgi Sistemi karmaşık planlama ve yönetim problemlerinin çözümü için, depolamayı, yönetimi, analizi, modellemeyi ve konumsal referanslı verilerin gösterimini desteklemek için dizayn edilmiş bir bilgisayar yazılım, donanım ve yöntemler sistemidir. CBS kullanımı ile konumsal olayların çevreye etkilerinin tahmin edilmesi ve mevcut verilerden yararlanarak ileriye dönük tahminlerin yapılması, istatistiksel analizler yapılması, yöneylem analizleri, sayısal arazi modellerinin oluşturulması ile kullanıcıya alternatif sonuçlar üzerinde karar verme olanağım sağlamak mümkündür. Bu çalışmada Türkiye kıyılarında bulunan yat limanlarının CBS tabanlı bir envanterinin oluşturulması amaçlanmıştır. Türkiye kıyılarında bulunan ilçelerin sınırlarından oluşan grafik veriler haritalardan sayısallaştırma yoluyla elde edilmiştir. Öznitelik verileri için ise yat limanlarına ait konum, bulunduğu ilçe, yat limanı adı, gibi genel bilgiler ile yatçılara verilen hava tahmini, araba kiralama, çamaşır yıkama gibi servis olanaklarını içeren bir veri tasarımı yapılmıştır. Veri tasarımında belirlenen yat limanlarına ait öznitelik verileri, bilgi formları, yat limanlarının tanıtan broşürleri, internet adresleri ve çeşitli yayınlar yardımı ile elde edilmiştir. Akdeniz yat turizminin önemli bir parçası haline gelen, doğal güzellikleri ile dikkati çeken Göcek Koyu'nda su kalitesini incelemeye yönelik çeşitli analizler yapılmıştır. Göcek Koyu'nda 1996 yılında ölçülen toplam koliform değerleri ile zamansal analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analiz toplam koliform değerlerindeki artış ile yat sayısı arasındaki artışın birbirine paralel gittiğim göstermiştir. İnsanlar için öncelikle çevrenin önemli olduğuna odaklanilmali ve doğal güzellikleri koruyacak kontrol mekanizmaları oluşturulmalıdır. vu
Özet (Çeviri)
GIS BASED INVENTORY OF MARINAS ON THE COASTAL REGIONS OF TURKEY SUMMARY Geographical Information System is a system of computer hardware, software and procedures designed to support the capture, management, manipulation, analysis, modulary and display of spatial referenced data for solving complex planning and management problems. It is possible to estimate the enviromental effects of spatial occurance, forecast future effects to benefit from present data, make statistical analysis, interprete operational researchs, supply customers chance for making decisions with using digital elevation models by using GIS. In this study, it has been aimed to constitute inventory of marinas on the coastal regions of Turkey. The graphic datas which includes borders of counties on the coastal regions of Turkey have been obtained from digitized maps. A data design has been established for attribute data includes general information about marinas as location, the name of marina etc. and service opportunities given to yachtsmen as forecast, rent a car, laundry, etc. Attributes data of marinas have been obtained from different sources such as internet, survey forms, advertisement brochures and puplications. Various analysis which leads to investigate water quality have been made for Göcek Bay which was become an important part of mediterranean yatch tourism. This region especially attracts attention with natural beauties. A temporal analysis have been made with coliform values measured at Göcek Bay in 1996. In this analysis it is understood that there is a parallelism with the augmentation of yatch number and total coliform values. It must be focused on that firstly, environment is important for people and establish control mechanisms protect natural beauties. VUl