Restorasyona genel kavramsal bakış
A general theoretical view on restoration
  1. Tez No: 389958
  2. Yazar: BUĞRA SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ana başlığı“Restorasyona Genel Kavramsal Bakış ”olan bu tezin amaçlarını, restorasyonda kuramsal yaklaşımın öneminin altının çizilmesi, restorasyonun bir bilim olduğunun ortaya konması, restorasyonda bir kuramın henüz gelişmemiş olduğunun gösterilmesi ve mevcut durum içinde restorasyonda bir kuram oluşması için yapılması gerekenler olarak sıralayabiliriz. Tezin ilk bölümünü oluşturan Bilim Felsefesi, tezin amaçları doğrultusunda kullanılacak kavramların alındığı Bilim Felsefesi'ni tanıtıcı niteliktedir. Ardından gelen iki ana bölüm ilke ve kuram kavramlarını bilim ve restorasyon alanlarında irdeleyen bir yapıya sahiptir. Son bölümde ise restorasyonda kuramsal gelişmenin oluşması için yapılması gerekenler için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We can recite the goals of this thesis, whose main title is 'A General Theoretical View on Restoration', as to underline the importance of theoretical approach in restoration, to reveal that restoration is a science, to indicate that no theory has yet developed in restoration and the essential things to do for forming a theory in the present situation. Philosophy of Science, which constitutes the first chapter of the manuscri pt, has an introductory nature for Science Philosophy from which the concepts are borrowed tha t will be used in direction with the goals of the thesis. The following two main chapters have a structure that examine the concepts of principle and theory in the fields of science and r estoration. As for the last chapter, the necessary things are suggested for forming the theo retical development in restoration.