Farklı düzeylerde glukoz intoleransı bulunan gebelerin kan şekeri profilleri ve perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi
The glucose profile of pregnant women whom have different glucose intolerance during pregnancy and comparison of their prenatal results
- Tez No: 389957
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAFKASLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Herhangi bir sınıflamaya dahil edilmeyen bu nedenle de standart bir takip ve tedavi protokolü bulunmayan gebe grubu olarak değerlendirilen AGTT grubunun hem normal glukoz toleransı gösteren gebe grub u ile hem de GDM grubu ile kan şekeri profilleri ve perinatal sonuçları yönünden karşılaştırılarak gruplar arasındaki fark ve benzerlikleri saptamak böylece AGTT grubunda yer alan gebelerin takip ve tedavilerine katkıda bulunmakt ır. Gereç ve Yöntem: İ nönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Gebe Poliklini ğine 01 Ocak 2006-01 Ocak 2007 tarihleri arasında ba ş vuran ve 24-28. gebelik haftaları arasında olan, bu tarihten sonra düzenli takipleri yapılan ve doğumları da hastanemizde gerçekle ş tirilen gebeler bu çalı ş maya dahil edildi. Tüm gebelere 50 gram GTT yapıldı ve sonucu poz itif olanlara 100 gram OGTT yapıldı. Gebeler GTT ve OGTT sonuçlarına göre üç g ruba ayrıldı. Grup 1 (n: 100) normal glukoz toleransı gösteren gebeler, Grup 2 (n: 100) 50 gram GTT sonucu pozitif ancak 100 gram OGTT sonucu negatif olan geb eler (AGTT) ve Grup 3 (n: 100) GDM' li gebelerden oluştu. Her üç grup demografik veriler, GTT ve OGTT sonuçları, do ğ um öncesi ve do ğ um sonrası kan ş ekeri profilleri, perinatal sonuçlar ve maternal komplikasyonlar yönünden kendi aralarında değerlendirildi. Sonuçlar: AGTT görülme sıklığı % 17,42 olarak bulunurken, GDM görülme sıklığı % 14,57 olarak bulundu. Her üç grupta yer alan gebeler arasında yaş yönünden fark bulunmadı (p>0,05). Gebelik öncesi ve 50 gram GTT sırasındaki BMI yönünden kar ş ıla ş tırıldı ğ ında, AGTT grubu normal gruba göre yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aims: To compare a pregnant women group whose have AGCT d uring pregnancy but neither included in to a standard cure program nor follow up procedure with pregnant women having normal glucose l evel and pregnant diagnosis as GDM. The comparisons are based on blood gluc ose profile and perinatal results. For appropriate treatment and fol low up of AGCT group the differences and similarities between groups are determin ed. Material and Methods: Between 01 January 2006 to 01 January 2007, at Inonu University Turgut Ozal Medical Center by the Preg nant Policlinics; pregnant women whom at their 24-28 gestational weeks, their follow up control and delivery done in this center included in to study. A ll pregnants taken 50 gram GCT and whom having positive results given 100 gram OGTT. According to GCT and OGTT results the pregnants divided into th ree groups. The pregnants with normal GCT results grouped as Group 1 (n: 100), pregnants with abnormal GCT but normal OGTT results grouped as Group 2 (n: 100) and pregnants with GDM grouped as Group 3 (n: 100). All t hree groups results compare between each other concerning their demograph ic data, GCT, OGTT results, blood glucose profile before and after deliv ery, perinatal results and maternal complications. Results: In the study the incidence of AGCT was 17,42% and inciden ce of GDM was found 14,57%. There wasn' t any differences be tween all three group concerning their age (p>0,05). Comparison of BMI befo re pregnancy and during 50 gram GTT; the results of AGCT group found higher t han normal group (p0,05).