National politics and Ottoman women's press: A case study of Kadinlar dünyasi
Milliyetçi politikalar ve Osmanlı kadın basını: Kadınlar dünyası üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 389960
  2. Yazar: MÜGE TELCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez Kadınlar dünyası'nın 1913 yılı içinde yayınlanmış olan ilk yüz sayısını kullanarak geç Osmanlı dönemi bağlamında kadın hareketi ve milliyetçi politikalar arasındaki ilişkileri inceler. Milliyetçiliğin dönemin hakim ideolojisi olarak ortaya çıkışı kadınların içinde kendilerine yeni sosyal konumlar, roller ve görevler atfedebilecekleri yeni bir toplum mevhumu yarattı. Bu bağlamda kadınların talepleri kendilerine atfedilen milli görevlerle içiçe geçmiş bir şekilde ortaya çıktı. Kadınlar ?millet? içindeki statü ve görevlerine dair yeni tahayyüllerden destek alarak yanlızca taleplerini yeniden formüle etmekle kalmadılar, aynı zamanda bu taleplerini daha meşru bir şekilde ifade edebildiler. Ayrıca, kadın aktivizmi kendisine içinde çeşitli şekillerde yeşerebileceği verimli bir alan buldu.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the connections between womens movement and nationalist politics within the late Ottoman context, utilizing first 100 issues of Kadınlar dünyası published in 1913.The emergence of nationalism as the dominant ideology of the period provided a new conception of society within which the women could attribute themselves new social positions, roles and duties. Within such a context, womens demands emerged entangled with the national roles attributed them. Depending on new imaginations about their status and roles in ?the nation? women did not only re-formulate their demands, but also articulated them more legitimately. Women?s activism could find a fertile arena, within which it could flourish in various forms.