Kadının siyasal yaşamda temsil sorununun gazete köşe yazılarında ele alınış biçimi: 2007 genel seçimleri örneği
How the problem of women's representation in political life is handled in newspaper columns: 2007 general elections example
- Tez No: 907733
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Eski Türk toplumlarında, yalnızca hükümdarın ailesinden kadınlar yönetimde söz sahibi olmuştur. Kadınlar Osmanlı Devleti döneminde Tanzimat ve II. Meşrutiyet'in ilan edilmesiyle bazı alanlarda erkeklerle eşit sayılabilecek konuma gelmiştir. Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki bu değişimler, Türk kadınının ilerleyen süreçlerde haklarını kazanmasının yolunu açmıştır. Cumhuriyet döneminde inkılapçı olan TBMM ve Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadının eşit hakları elde etmesini sağlamış, sonraki adım da siyasi hakların elde edilmesi olmuştur. 1935 yılına gelindiğinde 18 kadın vekil Mecliste yerini almıştır. 2002 genel seçimlerine kadar kadın vekil sayısı 24'e, 2007 genel seçimlerinde ise 48'e yükselmiştir. Bu doğrultuda 2007 erken genel seçimleri öncesinde Kadın Adayları Destekleme ve Eğitim Derneği'nin (KA-DER)“Meclise girmek için kadın olmak şart mı?”sloganıyla başlattığı kampanya, farklı ideolojideki gazetelerinin köşe yazarlarının dikkatini çekmiş olup, kadının siyasetteki temsil sorunun gazetelerin gündemine taşınmasında da etkili olmuştur. Kadın vekil sayısındaki artış 2007 yılından itibaren devam etmiş olup, 2023 tarihinde genel seçimlerinde rakam 119'e çıkmıştır. 600 milletvekili bulunan Mecliste kadın vekil sayısı yüzde 20'nin üstüne bile çıkamamıştır. Bu çalışmada kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin tarihsel süreçlerinden ve bu olayın basına yansımalarından bahsedilmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada Yeni Şafak, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetesi köşe yazarlarının kadının siyasal yaşamada temsiliyetini nasıl sorunlaştırdığı ve yazılarında kadının siyasetteki temsil sorununu hangi kavramlar üzerinden tartışıp, nasıl çözüm önerileri sunduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda incelenen 104 yazıda kadınların siyasette temsil sorunun kabul etmekle bu alanda yapılan çalışmaları desteklemekle birlikte bulundukları gazetelerin ideolojiler dışına çıkılmadığını gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In ancient Turkish societies, only women from the ruler's family had a say in government. Women during the Ottoman Empire, Tanzimat and II. With the declaration of the Constitutional Monarchy, women became equal to men in some areas. These changes in the last period of the Ottoman Empire paved the way for Turkish women to gain their rights in the future.The Grand National Assembly of Turkey and Mustafa Kemal Atatürk, who were revolutionaries during the Republican period, ensured that Turkish women obtained equal rights, and the next step was the acquisition of political rights. By 1935, 18 women deputies took their place in the parliament. Until the 2002 general elections, the number of women deputies increased to 24 and in the 2007 general elections to 48. In this direction, the campaign launched by the Association for the Support and Education of Women Candidates (KA-DER) with the slogan“Is it necessary to be a woman to enter the parliament?”before the 2007 early general elections attracted the attention of the columnists of newspapers with different ideologies and was also effective in bringing the problem of women's representation in politics to the agenda of the newspapers. The increase in the number of female deputies has continued since 2007, and the figure increased to 119 in the general elections in 2023. In the Parliament, which has 600 deputies, the number of women deputies could not even exceed 20 percent. In this study, the historical processes of women gaining the right to vote and be elected and the reflections of this event in the press are mentioned. In this study, it was tried to analyze how the columnists of Yeni Şafak, Hürriyet and Cumhuriyet newspapers problematized the representation of women in political life and how they discussed the problem of women's representation in politics and offered solutions in their articles. In the 104 articles examined as a result of our study, it was observed that although they accepted the problem of women's representation in politics and supported the studies in this field, the newspapers they were in did not go beyond the ideologies.