Tek partiden çok partili döneme geçiş sürecinde Türkiye'de yolsuzluk tartışmaları (1943-1948)
The debates on corruption during the transition from single party rule to the multi party regime (1943-1948)
- Tez No: 953623
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZDEMİR TİRYAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez, 1943-1948 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumun farklı kesimlerinde ortaya çıkan yolsuzluk tartışmalarını incelemektedir. 1943 yılındaki çok adaylı seçimlerden 1946'daki çok partili hayata geçişe kadar olan süreç Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel sekreterlerine iletilen şikâyetler üzerinden takip edilmiştir. Bu şikâyetlerdeki yolsuzluk ifadeleri analiz edilerek parti içi yolsuzluk tartışmalarının geçirdiği bağlamsal dönüşümler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, 1946 seçimleri sonrasındaki çok partili TBMM'nin tutanakları ve 1947 yılında gerçekleştirilen CHP 7. Büyük Kurultayı tutanakları yolsuzluklara dair tartışmaların siyasetin daha üst katmanlarında nasıl temsil edildiğini tespit etmek için kullanılmıştır. Yolsuzluk kavramının çok partili hayata geçiş sürecinde nasıl bir tarihsel biçim kazandığına odaklanan bu tez, yolsuzluk tartışmalarında kavramın sahip olduğu geniş anlam yelpazesini ve Türkiye'nin modern arka planına yapılan tarihsel atıfları göz önünde bulundurmaya özen göstermiştir. Çünkü, şikâyetlerdeki ve siyasi temsil arenasındaki yolsuzluklara dair ifadelerde, sadece ahlaki ve siyasi sınırlara değil Geç Osmanlı, Milli Mücadele ve Erken Cumhuriyet dönemlerine ait kolektif hafızaya dayanan referanslara da rastlanılmaktadır. Bu nedenle, analizin katı bir kronolojik çizgi yerine esnek bir tarihsel bağlam içinde yürütülmesi tercih edilmiştir. Parti içindeki yolsuzluk tartışmalarının zamanla TBMM'de ve basında daha görünür olması ve çeşitli biçimlerde dile getirilmesi CHP'yi bu husustaki muhalefete karşı söylem arayışına itmiştir. Partinin 7. Büyük Kurultayı bu arayışın açıkça ifade edildiği bir alan olmuştur. Organize muhalefet, parti içi mücadeleler ve yolsuzluk ifşaları karşısında yıpranan CHP kendi içerisinde bu konuya ilişkin önlem alma ihtiyacı duymuştur. 1948 yılı Haziran ayında CHP grup toplantısında gündeme gelen ve yolsuzluklarla mücadele için önerilen komisyon, çalışmanın bitiş noktasını oluşturmaktadır. Bu tez, yolsuzluk tartışmaları üzerinden devlet ve toplum arasındaki çok katmanlı ilişkileri, ayrıcalıklı kesimlerin ifade üretimini ve yoksulların, kadınların, çocukların resmi alanda görünür olma çabalarını ve şekillerini de incelemektedir. Aynı zamanda, bu tartışmaların 1943-1948 yılları arasında siyasal rejimdeki dönüşümle birlikte değiştiği savunulmaktadır. Sonuç olarak, parti, devlet ve halk arasındaki iletişim biçimleri yolsuzluk tartışmaları ekseninde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the corruption debates that emerged in various segments of Turkish society between 1943 and 1948. The period between the multi-candidate elections of 1943 and the transition to multi-party politics in 1946, is traced through complaints submitted to the general secretaries of the Republican People's Party (CHP). By analyzing the expressions of corruption in these complaints, this study attempts to reveal the contextual transformations of intra-party corruption debates during this period. In this context, the minutes from the multi-party parliament after the 1946 elections and from the CHP's 7th Grand Congress in 1947 were examined to determine how corruption discussions were represented at higher layers of politics. Focusing on how the concept of corruption took on a historical form during the transition to multiparty rule, this thesis takes into account the broad range of meanings associated with the concept in debates of corruption and historical references to Turkey's modern background. This is because the statements of corruption in complaints and in the political arena refer not only to moral and political boundaries, but also to the collective memory of the late Ottoman period, the War of Independence, and the early Republican period. Therefore, it is decided to conduct this analysis within a flexible historical context rather than following a strict chronological line. The increased visibility of debates on corruption within the party in the Grand National Assembly of Turkey and the press prompted the CHP to develop counter-discourses against the opposition on this issue. The 7th Grand Congress of the party was an opportunity to openly express this search. The CHP, which was worn down by organized opposition, internal party struggles, and corruption revelations, felt the need to take measures on this issue within the party. The commission proposed in June 1948 at the CHP group meeting to combat corruption marks the end point of this study. This study examines the multi-layered relations between the state and society, the expression production of privileged groups, and how the poor, women, and children became visible in the official sphere through the corruption debates. The study argues that these debates changed with the transformation of the political regime between 1943 and 1948. Consequently, the forms of communication between the party, the state, and the people are analyzed through the lens of corruption debates.