Fibromiyalji sendromu tanılı hastalarda periferik kanda proinflamatuar sitokinlerin araştırılması
Investigation of proinflamatory citokines in peripheral blood in patients with fibromiyalgie syndrome
- Tez No: 389988
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÖZDOLAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Fibromyalji Sendromu (FMS) tanısı olan hastalarda periferik kanda proinflamatuar sitokinlerin bakılması amaçlandı. Bu çalışmanın amacı, Fibromyalji Sendromunda görülen, gelişim nedenleri ve mekanizmaları henüz tam aydınlatılamamış kronik ve yaygın ağrının hastalarda proinflamatuar sitokinlerden TNF-α, IL-1β, IL-8, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-Reaktiv Protein (CRP), oxide LDL düzeyleri ile ilişkisini ortaya koyabilmek ve aynı zamanda hastalık şiddeti ile proinflamatuar sitokin düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirleyebilmektir. Çalışmaya alınan hasta grubu; 1 Mayıs 2013 ve 1 Mayıs 2014 tarihleri arasında BEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı şikâyeti ile başvuran hastalardan gerekli değerlendirme yapıldıktan ve yaygın ağrıya sebep olacak diğer hastalıklar dışlandıktan sonra ACR 2010 tanı kriterlerine göre fibromyalji tanısı alan hastalardan oluşmuştur. Kontrol grubu ise ek hastalığı olmayan sağlıklı gönüllülerden oluşmuştur. Çalışmaya dahil edilecek hasta ve sağlıklı kontrol grubunun demografik verileri alındı, genel kas-iskelet sistem muayeneleri yapıldı.Hastaların fonksiyonel durumunun belirlenmesi ve hastalık şiddetinin belirlenmesi için Fibromyalji Etki Anketi (FEA) dolduruldu. Yaygın ağrı indeksi (YAİ) ve semptom şiddeti skalası (SS) hesaplandı. İki grup arasında yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p=0,159). Hasta ve kontrol grubunda sigara ve alkol kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi (p değerleri sırası ile p=0,781; p=0,294). Vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması hasta grubunda 21,65 ± 3,32 iken, kontrol grubunda 21,80±3,38 bulundu. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p= 0,993). Hasta ve kontrol grubunda serum TNF-α, IL-1β, IL-8, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-Reaktiv Protein (CRP), oxide LDL seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi (p değerleri sırası ile; p=0,144; p=0,284; p=0,186; p=0,956; p=0,653; p=0,379). Hasta grubu FEA ile serum TNF-α, IL-1β, IL-8, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-Reaktiv Protein (CRP), oxide LDL seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmedi (p değerleri sırası ile; p=0,066; p=0,885; p=0,061; p=0,149; p=0,095; p=0,453). Hasta grubunda bakılan 'Hassas Nokta Sayısı' (HNS) ile serum proinflamatuar sitokinler (TNF-α, IL-1β, IL-8) ve Ox-LDL düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmedi (p değerleri sırası ile p=0,502; p=0,285; p=0,261; p=0,600 ). Yine hasta grubunda bakılan 'Görsel Analog Skala' (GAS) ile serum IL-1β ve Ox-LDL düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmezken (p değerleri sırası ile p=0,243; p=0,154) serum IL-8 ve TNF-α arasında anlamlı bir ilişki izlendi (p değerleri sırası ile p=0,043; p=0,021). Ayrıca hasta grubunda bakılan serum Ox-LDL düzeyleri ve hasta grubu semptom şiddeti skalası (SŞ) arasında istatistiksel olarak pozitif bir ilişki izlendi (p=0,006). Bu bulgular fibromiyalji sendromunda görülen ağrının serum TNF-α, IL-8 ve Ox-LDL düzeyi ile ilişkili olabileceği ve TNF-α, IL-8 ve Ox-LDL düzeylerinin fibromiyalji etyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the proinflammatory cytokine levels in peripheral blood of patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS). We tried to determine the relationship among proinflammatory cytokines including TNF-α, IL-1β, IL-8, C-reactive protein (CRP), oxidized LDL and erythrocyte sedimentation rate (ESR), and chronic widespread pain which is associated with fibromyalgia syndrome and has no known cause, and disease severity. Patients who came to department of Physical Therapy and Rehabilitation in BEU Faculty of Medicine with widespread pain and were diagnosed with fibromyalgia according to ACR 2010 criteria after exclusion of other diseases with diffuse musculoskelatal pain were included in this study. Control group composed of healthy volunteers without having any disease. Demographic data of patients and healthy control group was taken, and general musculoskeletal system examinations were performed for each individual. Functional status of patients and disease severity were evaluated by Fibromyalgia Impact Questionairre (FIQ). Widespread Pain Index (WPI) and Symptom Severity Scale (SSS) were calculated. Age was not significantly different between those two groups (p=0,159). Smoking and alcohol use did not significantly differ between those two groups (p values, p=0,781; p=0,294, respectively). Mean body mass indexes (BMI) of patients and control groups were 21,65 ± 3,32 and 21,80±3,38 respectively. No statistically significant difference was found between these two groups (p= 0,993). Serum TNF-α, IL-1β, IL-8, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), and oxidized LDL were not statistically different between patient and healthy control groups (p values; p=0,144; p=0,284; p=0,186; p=0,956; p=0,653; p=0,379; respectively). No statistically significant difference was found between FIQ scores and parameters including serum TNF-α, IL-1β, IL-8, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), oxidized LDL (p values; p=0,066; p=0,885; p=0,061; p=0,149; p=0,095; p=0,453; respectively). Relationship among 'Number of Tender Points (NTP)' and serum proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1β, IL-8 ) and oxidized-LDL levels were not statistically significant (p values; p=0,502; p=0,285; p=0,261; p=0,600; respectively). 'Visual Analog Scale (VAS)' did not have statistically significant relationship with serum IL-1β and oxidized LDL (p values; p=0,243; p=0,154; respectively); but relationship between serum IL-8 ve TNF-α was statistically significant (p values; p=0,043; p=0,021; respectively). In addition the Symptom Severity Scale (SSS) had significant relationship with serum oxidized LDL in patient group (p=0,006). These findings suggest that pain in fibromyalgia syndrome can be related serum TNF-α, IL-8 and Ox-LDL, and TNF-α, IL-8 and Ox-LDL can play a role in etiopathogenesis of fibromyalgia.