Fibromiyalji hastalarında pregabalin ve egzersiz tedavilerinin elektromyografik nosiseptif fleksör refleks üzerine etkisininaraştırılması
  1. Tez No: 483925
  2. Yazar: ONUR VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİCLE TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu (FMS) yaygın kronik ağrı, depresyon, uyku bozuklukları gibi bulgularla seyreden non-artiküler yumuşak doku romatizmasıdır. Etiyopatogenezi tam anlaşılamamış olsa da santral, periferik, genetik ve çevresel faktörleri içeren teoriler üzerinde durulmaktadır. Çeşitli farmakolojik ve non-farmakolojik tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç fibromiyaljide pregabalin ile birlikte egzersiz ve sadece pregabalin tedavilerinin elektromiyografik nosisetif fleksör refleks (NFR) eşiği üzerine etkisini araştırmaktır Yöntem: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, 2010 ACR kriterlerine göre fibromiyalji tanısı konulan, 18-55 yaş arası toplam 40 hasta alındı. Hastalar randomize edilerek bir gruba pregabalin tedavisi, diğer gruba pregabalin tedavisine ek olarak egzersiz tedavi verildi. Her iki grup tedavi başlangıcında ve 1. ay tedavi bitiminde değerlendirildi. Hastaların hassas nokta sayısı, vizüel analog skala (VAS) değerleri, fibromiyalji etki anketi değerleri, Beck-Depresyon ölçeği (BDÖ) ve NFR eşik değerleri ile değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a non-articular soft-tissue rheumatism with common findings such as chronic pain, depression, sleep disorders. Although the etiopathogenesis is not fully understood, the theories including central, peripheral, genetic and environmental factors are emphasized. Various pharmacological and nonpharmacological treatment options are available. The aim of this study was to investigate the effect of pregabalin plus exercise and pregabalin therapy on electromyographic nociceptive flexor reflex (NFR) treshold in fibromyalgia patients Methods: A total of 40 patients between 18-55 years of age who were admitted to the Mustafa Kemal University Medical Faculty Research and Practice Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic with the diagnosis of fibromyalgia according to the 2010 ACR criteria were included in the study. The patient was randomized to receive one group of pregabalin therapy and the other group to receive pregabalin therapy in addition to exercise therapy. Both groups were evaluated at baseline and at the end of the first month of treatment. Patients were evaluated with the number of tender points, visual analog scale (VAS) values, fibromyalgia effect questionnaire, Beck Depression Scale (BDI) and NFR treshold.