Polikistik over sendrom tanılı ve sağlıklı kadınlarda vitamin D seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels between healthy women and women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 390020
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Polikistik Over Sendromu ile otoimmünite, insülin rezistansı,kardiovasküler hastalıklar ve malignansiler gibi patolojik olaylarda rolü gösterilmiş olan Vitamin D arasındaki ilişkiye bakıldı. Serum Vitamin D seviyelerinin PKOS'lu hastalarda insülin direnci gelişimi riskinin ön görülmesindeki rolü araştırıldı.Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi?ne başvuran 2006 AES tanı kriterlerine göre PKOS tanısı konulan 33 hasta ve kontrol grubunu oluşturan 30 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Çalışma prospektif olarak planlandı. Endokrinopatisi olanlar, geç başlangıçlı konjenital adrenal hiperplazi varlığı, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlar, neoplazi öyküsü olanlar, tromboembolik olay öyküsü, seks hormon ve karbonhidrat metabolizmasını etkileyecek ilaç kullanıyor olanlar, sistemik hastalığı olanlar, belirgin depresyonu olanlar, ek tetkik yaptırmak istemeyenler,sigara içen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmayı 33 PKOS?lu ve 30 sağlıklı kadın tamamladı. Bütün olgulardan menstrüel sikluslarının 3. gününde LH, FSH, estradiol,serbest testosteron, total testosteron, 17-(OH) Progesteron, SHBG, DHEA-S, PRL,sT3, sT4, TSH, AST, ALT, HDL- Kolesterol, LDL- Kolesterol, Trigliserit seviyelerine ayrıca hemogram, serum açlık glukoz ve insülin seviyelerine, 75 gr OGTT?ye ve 25-(OH)Vitamin D3, Ca, P, PTH seviyelerine bakıldı. Açlık glukoz/Açlık insülin oranlarına bakıldı. Olguların HOMA-IR (Homeostaz Modeli Değerlendirme- İnsülin Direnci) ve QUICKI indeksleri hesaplandı.PKOS ve kontrol grubu arasında kilo, boy, VKİ, kalça çevresi, açısından anlamlı farklılık bulunmadı(p>0,05). Bel çevresi ve bel kalça oranı açısından anlamlı fark bulundu(p0,05)(Tablo 6).
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS) and Vitamin D that has a role in pathological situations like autoimmune disease, insulin resistance, cardiovascular diseases and malignancies was investigated. We investigated the value of Serum Vitamin D levels in the prediction of insulin resistance development in patients with PCOS. According to 2006 AES; 33 PCOS diagnosed and 30 healthy women attended to Sakarya University Training and Research Hospital were included in this study. Research was planned as a prospective study. Patients with endocrinopathies, late onset congenital adrenal hyperplasia, kidney and liver dysfunction, neoplasia history, tromboembolic disease history, patients using drugs acting on sex hormone and carbonhydrate metabolism,having systemic dieseases, being in depression, patients don?t want to have more tests and smokers were excluded. 33 women with PCOS and 30 healthy women completed the study. All participants gave blood sample on the 3rd day of their menstrual period. LH, FSH, estradiol, free testosterone, total testosterone, 17-(OH) Progesterone, SHBG, DHEA-S, PRL, fT3, fT4, TSH, AST, ALT, HDL- cholesterol, LDL- cholesterol, Triglyceride, hemogram, blood serum glucose and insulin, 75 gr OGTT, 25-(OH)Vitamin D3, Ca, P, PTH levels were evaluated. Fasting glucose/ Fasting insulin rates and HOMA-IR and QUICKI index were calculated. No significant differences were found between PCOS and control group for height, weight, BMI, hip circumference (p> 0,05). There were significant differences for waist circumferences and waist/hip ratio (p0,05)(Table 6).