Tip 2 diyabetes mellitus nedeni ile takip edilen hastalarda depresyon riski ve depresyona etki eden faktörler
Depression risk and the factors affecting the patients who have been followed up for type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 390021
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabetes Mellitus (DM); kronik seyirli, multifaktöryel bir etiyopatogeneze sahip, insulin eksikliği veya insulin direnci ile karakterize, glukoz, yağ ve protein metabolizmalarında belirgin değişiklikler ile seyreden endokrin bir hastalıktır. Diyabetik bireylerde emosyonel tepkiler, uyum güçlükleri ve depresif bozukluklar en sık karşılaşılan ruhsal sorunlardır. Bu çalışmada diyabetik hastalarda depresyon riski sıklığı ve depresyona etki eden faktörlerin araştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic endocrine disesase with multifactorial etiology and characterized by insulin deficiency or insulin resistance which progress with significant changes in glucose, lipid and protein metabolism. Emotional fluctuations, adaptation difficulties and depressive disorders are the most common psychiatric problems in diabetic patients. This study aimed to study depression risk and factors in diabetic patients.