Evaluation of the vitamin-D3, thyroid stimulation hormone, and some biochemical parameters among women with polycystic ovarian syndrome in Baghdad province
Bağdat ilindeki polikistik over sendromlu kadınlarda D3 vitamini, tiroid simülasyon hormonu ve bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 823368
  2. Yazar: RULA MOHAMMED JASIM AL-DOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Anovulasyonu olan kadınlarda genellikle yumurtalıkların anormal gelişimi ile tanımlanan bir bozukluk olan“polikistik over sendromu (PCO)”görülür. Ultrasonda polikistik yumurtalıklar, hiperandrojenizm ve uzamış ovulasyon eksikliği bu durumun ayırt edici özellikleridir. Çok çeşitli PCO anomalileri tek bir nedene işaret edilemez. Vaka-kontrol araştırmasında, Fatima Al Zahraa Kadın ve Çocuk Eğitim Hastanesi\ Bağdat'ta tıbbi olarak takip edilecek üreme çağındaki toplam 170 kadın gönüllü olacaktır. Bu çalışma 2022 Eylül ayından 2023 Nisan ayına kadar sürdü. Toplam katılımcı sayısının yaklaşık 85'i normal çalışma grubu olarak görev yapan sağlıklı bireylerdi ve kalan 85 hasta polikistik klinik tanısı aldı. yumurtalık sendromu. Etik izin alınmasına karar verildi. Araştırmaya katılmak için katılımcılardan sözlü izin alınmıştır. Gerekli verileri toplamak için her bir hastayla ayrı ayrı görüşmeler yapılır. D vitamini, TSH ve lipit profili ELISA kullanılarak tahmin edildi, otomatik biyokimya analizör cihazları ve BMI değerlendirildi. Çalışmanın bulguları, ortalama TSH, BMI ve lipit profilinin (TC, TG, LDL ve VLDL) PCO'lu kadınlarda sağlıklı kadınlara göre daha yüksek olduğunu, ortalama D vitamini ve HDL'nin POC'li kadınlarda daha düşük olduğunu ortaya koydu. sağlıklı kadınlarda Bu sonuçlar, yaş dağılımı dışındaki tüm değişkenler açısından çalışma grupları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Düşük D vitamini seviyeleri, tiroid sorunları, yüksek vücut kitle indeksi ve hiperlipidemisi olan kadınlar PCO için yüksek risk altındadır. Sonuç:“Polikistik over sendromu”kaynaklı ıstırap çeken kadınlarda serum D vitamini düzeylerinin düşük olması, bu vitamin seviyesindeki bir eksikliğin kadınlarda“polikistik over sendromu”nun şiddetlenmesine ve gelişmesine yol açtığını göstermektedir. Hastalardaki tiroid uyarıcı hormon miktarının sağlıklı olanlara göre belirgin şekilde yüksek olması, hipotiroidizmi olan kadınların AKK gelişme riskinin daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.“Polikistik over sendromu (PKO)”olan kadınlarda vücut kitle indeksinin yüksek olması, obezitenin durumun ortaya çıkmasında bir risk faktörü olarak aktif rol oynadığının kanıtıdır. Sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında, hasta grubunda kolesterol ve trigliseritlerin yanı sıra LDL ve VLDL seviyeleri önemli ölçüde daha yüksek ve HDL seviyeleri önemli ölçüde daha düşüktü. Bu sonuçlar, lipit bozukluklarının bu popülasyonda PCO'ların gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Lipid metabolizmasının PKOS ile ilişkisi hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Women with anovulation often have“polycystic ovary syndrome (PCOs)”, a disorder described by abnormal development of the ovaries. Ultrasound evidence of polycystic ovaries, hyperandrogenism, and prolonged lack of ovulation are all hallmarks of this condition. The wide variety of PCOs anomalies cannot be pinpointed to a single cause. .In the case-control research, there will be a total of 170 female volunteers who are of reproductive age and will be followed medically at Fatima Al Zahraa Women and children Teaching Hospital\ Baghdad. This study lasted from the month of September 2022 until the month of April 2023. Out of the total number of participants, approximately 85 of them were healthy individuals who served as the normal study group, and the residual 85 patients had a clinical diagnosis of polycystic ovarian syndrome. It was decided to get ethical clearance. In order to participate in the research, participants gave their verbal permission. Interviews with each individual patient are conducted in order to collect the necessary data. Vitamin D, TSH, and lipid profile were estimated using ELISA, automated biochemistry analyzer instruments and BMI were evaluated. The study's findings revealed that the mean TSH, BMI, and lipid profile (TC, TG, LDL, and VLDL) were higher among women suffering from PCOs than in healthy women, while the mean vitamin D and HDL were lower in women with POCs than in healthy women. These results indicated a significant difference between study groups concerning all variables except age distribution. Women are at increased risk for PCOs if they have low vitamin D levels, thyroid problems, a high body mass index, as well as hyperlipidemia. Conclution: Low serum levels of vitamin D in women agony from“polycystic ovary syndrome”indicates that a deficiency in the level of this vitamin leads to an exacerbation and development of“polycystic ovary syndrome”in women. The fact that the amount of thyroid-stimulating hormone in the patients was noticeably higher in comparison to the healthy ones suggests that women who have hypothyroidism may be at a greater risk of occurence PCOs. In women who have“polycystic ovary syndrome (PCOs)”, having a high body mass index is evidence that obesity plays an active role as a risk factor in the occurence of the condition. When compared to healthy individuals, the group of patients had significantly higher levels of cholesterol and triglycerides, as well as LDL and VLDL, and significantly lower levels of HDL. These results suggest that lipid disorders play a significant role in the development of PCOs in this population. More studies are needed on the relationship of lipid metabolism with PCOS.