Primer perkütan koroner girişim yapılan hastalarda rezidüel syntax skoru ile hastane içi sonlanımların ilişkisi
Relationship between residual syntax score and in hospital outcomes in patients undergoing primary percutaneous intervention
  1. Tez No: 390031
  2. Yazar: ALTUĞ ÖSKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda, ST yükselmeli myokard enfarktüsü tanısıyla primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda, inkomplet revaskülarizasyonun kantitatif bir ölçümü olarak kabul edilebilecek rezidüel SYNTAX skorunun iskemi ile ilişkili olarak hastane içi dönemdeki sonlanım noktalarını öngördürebileceğini göstermek hedeflenmiştir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, uygunluk kriterlerini karşılayan 105 hasta alındı, rSS=0 olan grup komplet revaskülarizasyon, rSS?1 olan grup ise inkomplet revaskülarizasyon olarak tanımlandı. Hastaların klinik, demografik verileri, laboratuvar değerleri, anjiografik, prosedürel karakteristikleri, lezyon özellikleri, farklı skorlama sistemleri ve hastane içi sonlanım noktaları gruplar arasında karşılaştırıldı.Bulgular: Olguların 35' inde (%33,3) rSS=0, 70' inde (%67.7) rSS ?1 bulundu. Olguların 86' sı (%81.9) erkek, 19'u (%18.1) kadındı. Gruplar arasında demografik verilerden yaş, boy, hipertansiyon öyküsü, sigara içiciliği açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmaktadır (p0.05). Anjiografik karakteristiklerden stent uzunluğu ve çapı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show the relation between residuel Syntax score which can be considered as a quantitative measurement of residual ischemia and inhospital outcomes who diagnosed ST-elevation myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary intervention.Material and Methods: 105 patients meeting the eligibility criteria were included to the study. Complete revascularization was defined as rSS=0 and incomplete revascularization was defined as rSS?1. Clinical, demographic data, laboratory values, angiographic, procedural characteristics, lesion characteristics, different scoring systems and in-hospital endpoints were compared between groups.Results: 35 patients (33.3%) in rSS = 0 and 70 patients (67.7%) were found in rSS ? 1 group. 86 patients (81.9%) were male and 19 (18.1%) were female. Demographic data between the groups in age, height, history of hypertension, cigarette smoking is statistically different (p 0.05). Angiographic characteristics between the groups consistent with the stent length and diameters are significantly different (p 0.05).