Etlik piliç rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen valin amino asidinin besi performansı ve immun sistem üzerine etkisi
The Effect of Varying Dietary Valine Amino Acid Levels on Broiler Performance and Immun System
- Tez No: 390057
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma valin esansiyel amino asidinin etlik piliç rasyonlarında kullanım düzeylerinin araştırılması, farklı beslenme dönemlerinde farklı düzeylerde kullanımı ile yem tüketimi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı, karkas randımanı, ölüm oranı, immun sistem organ ağırlıkları (timus, bursa Fabricius ve dalak) ve aşılama antikor titresi üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hayvan materyali olarak 245 adet bir günlük yaşta erkek Ross 308 etlik civciv kullanılmıştır. Deneme için her biri 49 civcivden oluşan bir kontrol (K) ve dört deneme (D1, D2, D3, D4) grubu ile toplam 5 grup düzenlenmiştir. Her bir grup 7 civcivden oluşan 7 alt gruba ayrılmıştır. Araştırmada hayvanlara birinci günden 21. güne kadar etlik civciv yemi (HP, % 22; ME, 3000 kkal/kg), 22. günden kesim günü olan 42. güne kadar etlik piliç yemi (HP, % 20; ME, 3100 kkal/kg) verilmiştir. Rasyonlar mısır, soya küspesi ve fındık küspesi temelinde oluşturulmuştur. Beslenme programında kontrol grubu (K) NRC'de belirtilen % 0,9 (0-21 günler) ve % 0,82 (21-42 günler) oranlarında valin içeren rasyonlarla, D1 ve D2 grupları 0-21 günlerde NRC (1994)'de bildirilen % 0,9 oranında; 21-42 günlerde ise NRC (1994)'de bildirilen değerin % 0,1 ve % 0,2 üst değerinde (% 0,92 ve % 1,02 Valin) valin içeren rasyonlarla, D3 ve D4 grupları ise 0-21 günlerde NRC'de bildirlen değerin % 0,1 ve % 0,2 üst değerinde (% 1,0 ve % 1,1 Valin); 21-42. günlerde ise NRC'de bildirilen % 0,82 oranında beslenmiştir. Araştırmanın tüm dönemleri (0-7, 0-14, 0-21 0-28, 0-35, 21-42, 7-14, 14-21, 21-28, 28-35, 35-42 günler) incelendiğinde etlik piliç rasyonlarına farklı dönemlerde farklı düzeylerde valin eklenmesi yem tüketimi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı, karkas randımanı ve ölüm oranı açısından rakamsal farklılıklar dışında istatiksel bir farklılık yaratmamıştır (P>0,05). İmmun sistemin dönemsel gelişiminin incelenmesiyle ilgili olarak ise primer lenfoid organlardan dalak ve bursa Fabricius gelişimi de farklı valin oranlarından etkilenmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the use of valine, which is an essential amino acid in broiler diets, and to examine the effect on broiler performance (feed consumption, body weight, body weight gain, feed conversion ratio - FCR ), carcass yield, mortality, weights of immune system organs (thymus, bursa Fabricius and spleen) and vaccination antibody titers with the use of varying levels in different feeding periods. A total of 245 1-day-old male Ross 308 broiler chicks were used as the animal material in the study. Five dietary treatment groups (Control, D1, D2, D3 and D4) each containing 49 birds were arranged and also each treatment group were divided into 7 subgroups each containing 7 birds. Feeding programme was carried out with starter diet (22 % crude protein; 3000 kcal/kg ME) between 1-21 days and grower diet (20 % crude protein; 3100 kcal/kg ME) between 22-42 days. Diets were based on corn, soybean meal and nut meal. The valine levels of the control group were % 0,9 for 0-21 days and % 0,82 for 21-42 days as recommended by NRC (1994) in ratio. The valine levels of D1 ve D2 groups were % 0,9 for 0-21 days as notified by NRC (1994) and % 0,92 and % 1,02 valine upper value of % 0,1 and % 0,2 recommended by NRC (1994) for 21-42 days. The valine levels of D3 ve D4 groups were % 1 and % 1,1 valine upper value of % 0,1 ve % 0,2 recommended by NRC (1994) for 0-21 days % 0,82 for 21-42 days as recommended by NRC (1994). Use of different dietary valine levels in different feeding periods did not create any statistical difference except numerical differences on feed consumption, body weight, body weight gain, feed conversion ratio – FCR, carcass yield and mortality rate (P>0,05) when all study periods (0-7, 0-14, 0-21 0-28, 0-35, 21-42, 7-14, 14-21, 21-28, 28-35, 35-42 days) were taken into account. Spleen and bursa Fabricius were not observed to be affected by various dietary valine levels (P>0,05) when periodic development of immune system and primary lymphoid organs were evaluated.